Martin Finger: Jak se hvězda Ulice dostala k herectví?

Martin Finger

Autor: Libor Frýdl, stars24.cz, ČTK

16. prosince 2020 20:43

Filmový a divadelní herec Martin Finger, který se narodil 16. prosince 1970, patří v posledních letech k často obsazovaným hercům. Ztvárnil role například v kriminálním thrilleru Rudý kapitán, filmové trilogii Zahradnictví či v dramatech Toman, Na krátko a Chvilky. Finger, který dostává příležitosti také v televizi, je v současnosti uměleckým šéfem Činoherního klubu v Praze.

Šumperský rodák chtěl po maturitě na gymnáziu původně studovat kriminalistiku, ale jeho dlouholetý přítel, herec a režisér Ondřej Sokol ho přemluvil ke studiu herectví. Finger absolvoval DAMU, v posledním ročníku byl členem souboru Národního divadla. Poté byl až do roku 2004 členem Činoherního klubu v Ústí nad Labem, následně byl hercem Pražského komorního divadla a od roku 2012 působí v pražském Činoherním klubu, kde je od sezony 2020/2021 uměleckým šéfem.

Finger, který zaujal diváky i kritiky zejména svým civilním hereckým projevem, obdržel v roce 2006 Cenu Alfréda Radoka za roli Světanápravce ve stejnojmenné inscenaci hry Thomase Bernharda, o rok později získal tuto cenu za roli Josefa K. v inscenaci Proces podle románu Franze Kafky.

Před kamerou se poprvé objevil ve snímku Milenci a vrazi (2004), výraznější úlohu sehrál o pět let později v psychologickém dramatu Pouta. V roce 2015 získal Cenu české filmové kritiky za roli v celovečerním režijním debutu Ondřeje Sokola Krásno.

Řadu příležitostí dostal i v televizních projektech. Stal se jednou z tváří nekonečného seriálu Ulice, hrál i v cyklech Bohéma, České století a v nedávno uvedeném třídílném dramatu Herec.

Témata: Martin Finger