Zemřel průkopník erotických časopisů, fotograf Jef Kratochvil (†74)

Jef Kratochvíl

Autor: stars24.cz

5. března 2018 16:01

V neděli 4. března 2018 zemřel ve věku čtyřiasedmdesáti let významný divadelní a umělecký fotograf Josef Kratochvil.

Mezi fotografickou elitu se zařadil precizní prací, skvělými nápady, řemeslnou poctivostí a důsledností. Přes řadu výhodných nabídek zůstal po celý život věrný městu Brnu. Kumštýřský svět zná Josefa Kratochvila pod přízviskem Jef.

Narodil se 30. června 1943 v Ivančicích v rodině pedagoga, odbojáře a spisovatele Josefa Kratochvila, který před komunistickým režimem emigroval v roce 1950 do Německé spolkové republiky. Jako synu emigranta nebylo Jefovi dovoleno studovat na střední škole, vyučil se proto soustružníkem. S fotografií začínal jako samouk; během základní vojenské služby založil fotografický kroužek. Po návratu z vojny se v umění fotografie vzdělával u Karla Otta Hrubého na brněnské Škole uměleckých řemesel. V roce 1967 se mu podařilo získat cestovní pas s výjezdní doložkou do západního Německa.

Tam díky kontaktům svého otce nastoupil do reklamního oddělení stuttgartské firmy Kodak-Nagel, kde absolvoval základy profesionální reklamní fotografie. Po návratu do Československa vyhrál konkurz na místo fotografa v brněnském podniku Textil a oděvy, kde byl zaměstnán až do roku 1988. Zároveň jako fotografický nadšenec byl svědkem zrodu fenoménu Divadla Husa na provázku a spontánně dokumentoval vývoj a umělecké počiny této scény; vytvořil řadu osobitých portrétů mladých herců – Boleslava Polívky, Miroslava Donutila, Jiřího Pechy, Dagmar Veškrnové a mnoha dalších.

V sedmdesátých a osmdesátých letech zaznamenával svým fotoaparátem také život brněnské bohémy kolem Franty Kocourka či Rudyho Kovandy, i klíčové okamžiky změn tváří města Brna. Mezinárodní renomé získal ojedinělým projektem Dech brněnských ateliérů, postaveným na spojení fotografie s dalšími médii – tak v letech 1980–1985 vznikaly unikátní fotografické asambláže sochařů, sklářů, řezbářů a dalších výtvarníků brněnského regionu.

Od roku 1989 až do konce svých dní byl nejen dvorním fotografem, ale i dobrým duchem Městského divadla Brno, kde se kromě obrovského množství snímků zachycujících inscenační tvorbu zasloužil o vznik časopisu Dokořán, který řídil až do smrti; jako jeden z prvních fotografů u nás začal tvořit velkoplošné divadelní plakáty.

Činorodost Jefa Kratochvila byla nesmírná. Vedle práce pro divadlo vytvářel obaly hudebních nosičů rozličných rockových a folkových skupin, kalendáře, reklamní plakáty, věnoval se umělecké i reportážní fotografii, spolupracoval s řadou periodik, fotografoval natáčení mnoha pořadů či seriálů České televize, podílel se na zrodu několika společenských časopisů, uspořádal spousty výstav… Úspěšně se zúčastňoval nejrůznějších mezinárodních fotosalonů, získal nejedno prestižní ocenění. Jeho fotografie tvoří ilustrační doprovod velkého množství knižních publikací. Z monografií připomeňme alespoň tituly Fotografie v bouři, Svítání – Hvězdy na Provázku, Za zrcadlem nebo Provázek.   

Za své celoživotní dílo byl v roce 2014 vyznamenán Cenou města Brna v oboru výtvarné umění a design.

Témata: Jef Kratochvil úmrtí