Státní cenu za literaturu dostal Michal Ajvaz, za překlad Blanka Stárková. Ceny ministerstva kultury obdrželi mimo jiné in memoriam světově uznávaný režisér Miloš Forman a také Jiří Tichota z folkového Spirituál kvintetu a bývalá umělecká ředitelka a nyní umělecká poradkyně Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech Eva Zaoralová.
Za rozvoj českého loutkového divadla ministerstvo kultury ocenilo Tomáše Dvořáka, za přínos ve výtvarném umění designérku a knižní ilustrátorku Květu Pacovskou. Cenu za architekturu obdržel Viktor Rudiš, který propojil brněnskou architektonickou scénu s pražskou a libereckou.
Státní ceny a Ceny ministerstva kultury se v minulých letech předávaly při slavnostním večeru na Nové scéně Národního divadla. Letos byly vzhledem k celosvětové pandemii koronaviru a opatřením proti šíření nemoci předány laureátům individuálně, doplnilo ministerstvo.
Ajvaz debutoval poezií, následovala dvacítka knih imaginativní prózy a postmoderně filozofující esejistiky. Jeho posledními tituly jsou Pokoje u moře vydané v roce 2017 a loňská Města. Dlouholetá redaktorka, dramaturgyně a moderátorka Českého rozhlasu Stárková překládá ze španělštiny. V minulosti obdržela Řád Isabely Kastilské za šíření povědomí o španělské kultuře v České republice a Cenu Josefa Jungmanna za překlad.
Loutkoherec Dvořák působí v plzeňském Divadle Alfa i v Naivním divadle v Liberci. Jeho doménou jsou komediální, často iluzivní inscenace. "Vědomě navazuje na českou marionetářskou tradici a tvořivým způsobem ji dále rozvíjí, uvedlo ministerstvo.
Muzikolog, loutnista, zpěvák a textař Tichota patří k zakladatelům Spirituál kvintetu. Cenu podle ministerstva dostal za působení v čele souboru, který v době nesvobody pomáhal posluchačům nacházet cestu k odvážným občanským postojům, a za muzikologický výzkum v loutnovém repertoáru renesance a baroka.
Pacovská se věnuje kresbě, grafice, malbě, objektu a soše. Známá je ale především svými autorskými knihami pro děti, v nichž se podle ministerstva spojuje hravost, fantazie, experiment a komika. Je laureátkou Ceny Hanse Christiana Andersena, ocenění Goldene Letter za nejkrásnější knihu světa nebo Ceny kritiků na Mezinárodním bienále v Brně. V letošním roce byla uvedena do Síně slávy Czech Grand Design.
Architekta Rudiše ministerstvo ocenilo také za jeho morální postoje. Do dějin architektury a urbanismu se podle něj zařadil především projektem brněnského sídliště Lesná ze 60. let minulého století, realizací československého pavilonu na výstavě Expo 1970 v japonské Ósace nebo rekonstrukcí a dostavbou pavilonu G brněnského výstaviště.
Témata: Miloš Forman
Banán přilepený lepící páskou se prodal. Za částku, které se jen těžko věří
Eva Pavlová se stala terčem nespokojených občanů. Jak to nesla?