Jen málokterý herec dostal do vínku takové nadání jako Rudolf Hrušínský, jehož výkony před kamerou - například ve Spalovači mrtvol - dodnes u diváků vyvolávají mrazení. Ve své době zářil také na jevišti, ať už jako Jago v Othellovi nebo baron Krüg v Bílé nemoci.
Hrušínský nepotřeboval výrazný kostým nebo líčení, stačil mu pohled a výraz. "Vždycky to mělo jednoduchost. Hrušínský byl génius jednoduchosti," prohlásil jednou Jan Tříska o umělci, který uměl s využitím úsporných prostředků mistrovsky zahrát prakticky cokoliv. Ať už se jednalo o bestii ve Spalovači mrtvol nebo básníka života kochajícího se krásou krajinou ve Vesničce mé střediskové. Stejně uvěřitelný byl ovšem i v postavě majora Kalaše ze série stále populárních kriminálek.
Do dějin české kinematografie se Rudolf Hrušínský zapsal především jednou rolí, ďábelsky éterickým Karlem Kopfrkinglem, který se nechal zfanatizovat nacistickou ideologií, zabil svou židovskou ženu, syna a pokusil se usmrtit i vlastní dceru. Filmová adaptace psychologického hororu podle předlohy Ladislava Fukse, kterou během politického uvolnění konce 60. let natočil Juraj Herz, ovšem během normalizace skončila na indexu - a podobně dopadl i Hrušínský.
Zasloužilý umělec (a dokonce laureát Státní ceny Klementa Gottwalda), totiž v roce 1968 podepsal manifest Dva tisíce slov a svůj podpis po okupaci Československa odmítl odvolat. Přišel o možnost učit na divadelní fakultě, spolupráci s ním přerušily televize, rozhlas i film, také role v Národní divadle přicházely sporadicky. Trvalo to sedm let, bariéru prolomil až František Vláčil, když si Hrušínského prosadil do filmu Dým bramborové natě (mimochodem označovaného za Vláčilovu úlitbu režimu).
"Byl jsem za to rád. Před tím jsem roky seděl doma a myslel na samé nepříjemné věci. Připravili na mě dokonalou psychickou vraždu," napsal ve svých pamětech Hrušínský, který se s Vláčilem potkal i později. Třeba ve Vesničce mé střediskové měl režisér malou roli dědy Ticháčka, kterého vyšetřuje Hrušínského doktor Skružný. V úplně posledním Vláčilově filmu Mág (1987) o Karlu Hynku Máchovi se pak Rudolf Hrušínský uplatnil jako recitátor básníkových veršů.
Témata: Rudolf Hrušínský