Dan Hůlka se naštval na Zemana: Vrátím ti vyznamenání. Zklamal jsi mě, už nejsi můj přítel!

Miloš Zeman jen těsně vyhrál prezidentské volby 2018

Autor: Petra Sedláčková, stars24.cz

13. října 2020 10:26

Zpěvák Daniel Hůlka oznámil, že vrátí státní vyznamenání, které mu před čtyřmi udělil prezident Miloš Zeman. Oznámil to na facebooku. Jako důvod uvedl to, že jej hlava státu zklamala. Dodal také, že Zeman už není jeho přítel.

Zpěvák Daniel Hůlka obdržel z rukou prezidenta Miloše Zemana v roce 2016 Státní vyznamenání Medaile Za zásluhy I. Stupně. Teď se ho ale rozhodl vrátit. Odůvodňuje to tím, že ho Zeman zklamal. Zpěvák to oznámil prostřednictvím sociálních sítí.

Na facebooku Hůlka zveřejnil otevřený dopis hlavě státu, ve kterém například píše: „Vážený pane prezidente, příteli, kamaráde, milý Miloši, donedávna jsem žil v domnění, že Tě mohu nazývat přítelem. I u těch nejlepších přátel se může stát, že nastane situace, na níž má každý z nich opačný názor. Opravdoví přátelé, kteří k sobě mají vzájemný respekt, spolu o věci diskutují a třeba se i pohádají. Opravdový přítel však nikdy veřejně svého kamaráda nezesměšní a nevzkazuje mu prostřednictvím médií, že si má dát mokrý hadr na hlavu, jen proto, že má odlišný názor. V demokracii má každý názor stejnou hodnotu. Tvůj, stejně jako ten můj nebo názor kohokoli jiného. Pokud ovšem ještě žijeme v demokratické zemi…“ Hůlka Zemanovi také píše, že ho zklamal. „Zklamal jsi mě jako člověk. Zklamal jsi mě jako přítel. Ale to vlastně není tolik důležité, to je věc nás dvou a našeho končícího přátelství. Ty jsi mě však zklamal také jako prezident naší země, a to už vůbec není pouze naše věc,“ zlobí se zpěvák, který měl až dosud s hlavou státu velmi dobré vztahy.

Zpěvák poukazuje na to, že současná doba je pro mnohé Čechy složitá a že někteří občané dokonce stojí na pokraji osobního nebo firemního bankrotu - a to ne vlastní vinou. „Tito lidé se bojí o svoji budoucnost a o budoucnost svých dětí. Jde jim v podstatě o život. Tobě nehrozí nic, Ty o nic nepřicházíš. A právě v této době, kdy národ, který Tě demokraticky zvolil prezidentem své země, od Tebe očekává pomoc či slova útěchy, si Ty naopak ještě přisadíš. Řekneš lidem, že jsou neschopní, nevzdělaní a zaslouží si zkrachovat, potažmo skončit na ulici,“ poukazuje Hůlka na rozhovor, který Zeman před několika dny poskytl Mladé Frontě Dnes. Zpěvák chce od Zemana vysvětlení, co ho k takovým slovům vůbec vedlo. „Proč to děláš? Co Tě k tomu vede? Co si to k nám, normálním lidem, vlastně dovoluješ? Ty nejsi o nic víc než my, jsi taky jenom člověk, i když si to asi nemyslíš. Ale hlavně: Proč jsi se obrátil proti svému národu, proti obyčejným normálním pracujícím lidem? Proč se k nám chováš sprostě, agresivně, nenávistně, egoisticky, egocentricky, narcisticky a naprosto bohorovně?“ zajímá ho. Právě Zemanovo chování a slova z posledních dní pak Hůlka označuje za „poslední lekci“, která ukončila dlouholeté přátelství. „Ukázal jsi mi svou pravou tvář, a tím jsi mě donutil zachovat se následovně: Ve státní svátek 28. října 2020 Ti přijdu na Pražský hrad vrátit vyznamenání, které jsi mi udělil. Nemohu si ponechat toto ocenění, které jsem obdržel z rukou člověka, jakým ses ukázal být. Musel bych se za sebe stydět. A k tomu Ti vzkazuji to samé, co jsi přes média vzkázal Ty mně: 'Miloši, dej si prosím studenej mokrej hadr na hlavu a stáhni se do soukromí'. Bude to lepší pro Tebe a pro nás všechny. I přes to všechno Ti přeji hlavně zdraví a nepřeji Ti rozhodně nic zlého,“ dodal zpěvák, který dopis zakončil slovy „Tvůj bývalý přítel Daniel Hůlka.“

Témata: Daniel Hůlka Miloš Zeman státní vyznamenání