Bubeník, zpěvák a skladatel David Koller je už víc než tři desítky let zásadní osobností české hudební scény. Autor mnoha dnes již klasických hitů vtiskl svůj rukopis kapelám Lucie, Kollerband a Pusa, prošel i řadou dalších skupin a projektů. Před pěti lety mu vyšlo čtvrté sólové album ČeskosLOVEnsko, proslul také vyhraněnými protikomunistickými postoji. V neděli mu bude 60 let.

S hudbou začínal vyučený elektrikář Koller ve sboru Bambini di Praga, za bicí si poprvé sedl ve čtyřech letech a postupně se naučil i na housle, klavír a trumpetu. Jako malý prý miloval Waldemara Matušku a později také Rolling Stones, se kterými se v roce 1995 sešel na jednom koncertu, když Lucie dělala "stounům" na Strahově předkapelu.

Na základní škole začal hrát na kytaru, nakonec ale zvítězily bubny. Jeho první velkou štací byla v roce 1980 dnes už legendární novovlnná Jasná páka, kde dostal možnost předvést svůj typický vokální rejstřík a jím zpívaná Majolenka byla velmi oblíbeným koncertním číslem.

Na Jasnou páku ale dopadl režimní zákaz, a tak Koller postupně vystupoval s Lubošem Pospíšilem, Leškem Semelkou, skupinou ZOO a pak na několik let zakotvil v Žentouru zpěváka Janka Ledeckého.

Zahrál si i v Kocábově a Pavlíčkově kapele Výběr a sestavil "superskupinu" Alias s Ivanem Králem, Karlem Šůchou a Ivanem Hlasem. Hostoval u řady kapel a interpretů (mimo jiné Pražský výběr, Turbo, Žlutý pes, Hudba Praha, Palo Habera, Anna K. či Miro Žbirka).

Spolu s Michalem Dvořákem složil Koller hudbu k filmu Amerika (1994), Poslední přesun (1995) a Moře (1995). Sám hrál ve filmech Pražákům, těm je hej (1990) a Akumulátor 1 (1994).

Také produkoval alba Oskara Petra, Mira Žbirky a Lucie Bílé či skupin Alice, Walk Choc Ice nebo Plexis. Společně s výtvarníkem Davidem Černým a filmařkou Alicí Nellis stál Koller za vybudováním kulturního centra MeetFactory, otevřeného v roce 2007.

Proslul i jako břitký kritik společenských poměrů. V roce 2003 byl spoluautorem výzvy S komunisty se nemluví a deset let nato upozorňoval před volbami na rostoucí vliv komunistů kampaní Nikagda nězabudněm. Společně s Bárou Polákovou vypustil v roce 2012 do světa ostrou píseň proti politické garnituře s názvem Sami.

Letos v létě se Koller potřetí oženil s matkou svého čtvrtého dítěte, syna Davida, který se narodil vloni v listopadu. Ještě před jeho narozením se stihl stát dědečkem, když se vloni v srpnu jeho synovi z prvního manželství Adamovi (33) narodil syn Vincent, kterého má s dcerou Kamila Střihavky Evou. Adam je také bubeníkem a občas vystupuje i v kapelách se svým otcem.

Témata:

David Koller | stars24.cz

Vstoupit do diskuse