Jan Novák
stars24.cz

Známý český režisér Zdeněk Troška truchlí. Z Hoštic u Volyně, které proslavila filmová série Slunce, seno… totiž přišla velmi smutná zpráva. V pondělí zemřela Růžena Trošková, režisérova milovaná maminka.

Růženě Troškové bylo 89 let a poslední rok a půl strávila v rehabilitační nemocnici ve Volyni. Právě tam po dlouhé nemoc zemřela, uvedl server blesk.cz. Pohřbena bude v rodinném hrobě na hřbitově v Hošticích u Volyně.

img-responsive

Z natáčení filmu Babovřesky 2: Režisér Zdeněk Troška | foto: Mariusz Stankowski, EuroZprávy.cz

Troška o ní často a rád vyprávěl. „Maminka je mou velkou kritičkou i přítelkyní. Je inteligentní, hodná, vstřícná a moudrá, taková žena do nepohody. Třeba když jsem s Petrem Markovem napsal Slunce, seno, jahody, tak jsem jí dal tehdy přečíst scénář. Maminka to dočetla, položila brýle na stůl a říká: No, taky jsi tam o nás všechno psát nemusel!“ popisoval v minulosti Troška.

Maminku oblíbeného režiséra mohou znát Češi z televizních obrazovek, ve filmu Slunce, seno a pár facek si totiž zahrála maminku doktora Káji Kroupy.

Ve trilogii si zahrál také Troškův tatínek Václav, který si střihl roli zahrál starého Konopníka. V únoru 2011 krátce před osmdesátými narozeninami Troška starší podlehl komplikacím souvisejícím s dlouhou nemocí. 

Témata:

Zdeněk Troška | Růžena Trošková | úmrtí | stars24.cz

Vstoupit do diskuse