Zpěvák, skladatel a hudebník Petr Muk, který tragicky zemřel před deseti lety, 24. května 2010, ve věku 45 let, proslul jako frontman skupin Oceán a Shalom. Později se vydal na úspěšnou sólovou dráhu, během níž natočil hity Loď ke hvězdám, Neusínej, Tančíš sama, Ty a já a další.

Jeho tenorový romantický hlas byl dlouhá léta nezaměnitelnou součástí české populární hudby. Všechna jeho alba dosáhla zlatých či platinových prodejů, v letech 2002 a 2003 byl stříbrným Českým slavíkem, o rok později skončil na třetí příčce.

Rodák z Českého Krumlova působil od svých 15 let v různých punkových a undergroundových kapelách. Zlomem v jeho kariéře bylo v roce 1985 založení dnes kultovní syntezátorové skupiny Oceán, jejíž popularita se vymykala českým zvyklostem a která zabodovala hned svým prvním singlem Ráchel. V prosinci 1989 Oceán vystupoval jako předkapela Erasure na turné po Velké Británii.

Po odchodu od Oceánu a "nástupnického" Shalomu se Muk dal na sólovou dráhu a vydal pět studiových alb. Již první sólové album z roku 1997 s hitem Loď ke hvězdám ale Muka vrátilo na špičky hitparád. Proslul také řadou originálních coververzí - už se Shalomem nahrál baladu Bon soir, mademoiselle Paris od skupiny Olympic, v pozdějších letech přezpíval mimo jiné Stín katedrál z repertoáru Václava Neckáře či Zrcadlo Karla Černocha. Vystupoval také v muzikálech (Rusalka, Johanka z Arku, Galileo, Golem).

Petr Muk o sobě říkal, že je melancholikem a introvertem. Rád četl, zajímal se o filozofii a esoteriku. Jeho smrt označila policie za nešťastnou náhodu, podle médií se zpěvák, jenž dlouho trpěl maniodepresivní psychózou (dnes označovanou za bipolární poruchu), předávkoval léky, na které požil větší množství alkoholu.

Loading...

Témata:

Muk, Petr | stars24.cz

Vstoupit do diskuse