Oldřich Kaiser: Co dnes dělá herec, který svedl boj s alkoholem?

Oldřich Kaiser a Dáša Vokatá 4

Autor: Libor Frýdl, stars24.cz, ČTK

15. května 2020 17:53

Život herce Oldřicha Kaisera, který se narodil 16. května 1955 v Liberci, provázejí skvělé výkony před kamerou, mikrofonem i na jevišti, které se ale střídají s obdobími, kdy umělec bojuje s alkoholem. Dloholetý člen pražské Ypsilonky tak má na kontě nejen mnoho nezapomenutelných rolí, ale i několik pobytů v léčebně. Když však svého démona zkrotil, což není podle svědectví režisérů tak vzácné, jak by se podle bulváru mohlo zdát, je "panem hercem".

Kaiser, který se proslavil hlavně díky komediálnímu talentu, dokáže přesvědčivě podat i role vážné. Pilota v Tmavomodrém světě (2001), podivína ve filmu Žralok v hlavě (2005) či tajemníka ve filmové verzi Havlova Odcházení (2011). Také své nominace na Českého lva získal za nekomické party - třeba ve filmech Obsluhoval jsem anglického krále nebo Pouta. Křišťálovou sošku pak Kaiserovi vynesly výkony ve filmech Masaryk (2016) a Po strništi bos (2017).

Kromě filmových rolí - zatím naposledy se objevil na plátně loni v komedii Úhoři mají nabito režiséra Vladimíra Michálka - ale přitahuje Oldřich Kaiser pozornost i eskapádami. Pod vlivem alkoholu třeba předváděl své slavné klíště na policistovi, při natáčení filmu Non plus ultras v opilosti ukázal kolegům i komparsu nahý zadek. Nezvládnuté pití ale stálo i za Kaiserovým odchodem z Národního divadla v roce 1998 nebo koncem jeho angažmá v komorním Divadle Ungelt na podzim 2010.

V poslední době se Kaiser - i díky nové životní partnerce Dáše Vokaté - dal trochu překvapivě na hudební dráhu. Hraje na housle a kytaru a spolu s Vokatou objíždějí kluby v ČR i na Slovensku. Někdejší partnerka Ivana "Magora" Jirouse mu přitom ukazuje i svět disentu, letos spolu nechyběli u pojmenování jedné z pražských ulic po Jirousovi. Kaiser, který vystudoval herectví na brněnské konzervatoři a v roce 1977 absolvoval DAMU, přitom s undergroundem nikdy moc do styku nepřišel.

Neoficiální kultury se během kariéry dotkl vlastně jen v epizodě Mimikry seriálu o majoru Zemanovi, který si vyřizoval účty s "vlasatci". Už po studiích totiž nastoupil do vinohradského divadla, kde hrál až do roku 1985, později působil sedm let v Divadle Ypsilon a od roku 1993 byl pět sezón v angažmá v Národním divadle. Před kamerou debutoval ve filmu Láska Karla Kachyni (1973), výrazněji na sebe upozornil o pět let později v taktéž Kachyňově Setkání v červenci.

Největší úspěchy slavil v televizi, v 80. letech s byl hvězdou pořadu Možná přijde i kouzelník, kde vystupoval spolu s dlouholetým hereckým partnerem Jiřím Lábusem. Spolu vytvořili nerozlučnou dvojici, a to nejen na jevišti Ypsilonky. "Jejich partnerství vzniklo přirozeně jako dialog nápadů. Začali s tím v soukromí, teprve pak si jejich kvalit všimli režiséři," řekla Kaiserova bývalá manželka, herečka Naďa Konvalinková, s níž má dceru Karolínu.

Už od roku 1991 například Kaiser s Lábusem natáčejí nekonečný rozhlasový seriál o rodině Tlučhořových, který už má přes 1100 dílů a jenž dnes vysílá Český rozhlas. Kaiser, který loni překonal infarkt, je také na rozdíl od svého hereckého partnera nadšený cestovatel. Jeho kolegou na cestách tak bývá známý neurochirurg Vladimír Beneš, se kterým vyrážejí na lov brouků a před lety se jim dokonce podařilo objevit neznámý druh střevlíka, který dostal jméno Cychrus kaiseri.

Témata: Oldřich Kaiser