Ve věku 90 let zemřel rozhlasový režisér Karel Weinlich, informoval ve středu s odkazem na jeho manželku Český rozhlas - Radiožurnál. Weinlichovo jméno slýchaly celé generace dětí, když si v rozhlase naladily pravidelnou nedělní pohádku. Režíroval ale i hry pro dospělé posluchače. S pražským rozhlasem prožil Weinlich většinu svého života.

Od 60. let se Weinlich režijně podílel na oblíbeném Meteoru, populárně-vědeckém magazínu pro mládež, v 80. letech pak na Dominu, rozhlasovém klubu dětí. Mezi jeho režiemi mají zvláštní místo Andersenovy pohádky, v ještě větší oblibě měl však pohádky české. Významná byla Weinlichova práce s dětskými i dospělými herci, řada z nich na režiséra vzpomínala jako na toho, kdo jejich vztah k herectví významně ovlivnil svým přístupem i pojetím.

"Pokud byl rozhlas někomu bez nadsázky rodinou, tak to byl právě Karel Weinlich. Byl mu věrný a oddaný jako málokdo. Dal rozhlasu celý svůj bohatý tvůrčí život. Především jeho nápadité režie pohádek tu zůstanou dalším generacím dětí," sdělil ČTK slovesný režisér Českého rozhlasu Petr Mančal.

Podle generálního ředitele Českého rozhlasu Reného Zavorala byl Weinlich a jeho tvorba fenoménem, jaký se neobjeví často. "Jeho invence, fantazie a tvůrčí schopnosti přinesly Českému rozhlasu a jeho posluchačům tisíce nádherných pořadů. Karel Weinlich bude mít napořád můj velký respekt a obdiv jako umělec i jako člověk, který byl optimistický, činorodý, pracovitý a vždy plný energie. Odešel velký rozhlasák. Jeho režijní umění nás ale bude při poslechu pohádek, vyprávění či příběhů těšit a provázet i nadále," uvedl.

Karel Weinlich se narodil 6. dubna 1930 v Jihlavě. Vyučil se prodavačem konfekce, vystřídal i několik dělnických povolání. Na pražské konzervatoři studoval herectví, dodělal si maturitu a v roce 1949 začal studovat na DAMU. Poté přešel na nově ustavený obor rozhlasové režie, který v roce 1953 absolvoval.

Už během studií začal Weinlich spolupracovat s Československým rozhlasem jako asistent režie a po ukončení studií nastoupil jako režisér v Hlavní redakci pro děti a mládež. V rozhlase působil s krátkou přestávkou až do důchodu v roce 1996.

Weinlich byl znám i svým soukromým životem, v médiích je označován za českého rekordmana v počtu uzavřených sňatků. Ženil se jedenáctkrát, v jednom případě si vzal podruhé bývalou manželku.

Témata:

Karel Weinlich | úmrtí | stars24.cz

Vstoupit do diskuse