Zesnulý zpěvák Karel Gott byl několikanásobný držitel ocenění Zlatý Slavík. Při jednom takovém předávání ceny před lety prozradil, jaké je tajemství jeho největších hitů!

"Nejlepší hity jsou ty, které vyplivne nadšení. Kupříkladu třeba můj hit Lady Karneval jsme dali dohromady za 25 minut," prozradil před nějakou dobou držitel Slavíka v kategorii Zpěvák roku Karel Gott!

Paradoxem je, že Gott sám téměř žádnou píseň nenapsal a nesložil. Jednou z mála, na kterých se podílel, je song Trezor (1964). Kromě něj za písní stojí Ladislav Štaidl a text napsal Rostislav Černý.

Zmíněná Lady Carneval vznikla v roce 1968 a hudbu k ní složil Karel Svoboda a text Jiří Štaidl. Málokdo ale ví, že jde o jeho nejznámější píseň na světě. Byla totiž přeložena a přezpívána v šestatřiceti jazykových mutacích.

Velmi populární písní je také Kávu si osladím (1972). Na ní se podíleli oba bratři Štaidlovi, Ladislav se postaral o hudbu a Jiří o text. Gott má na kontě ale i mnoho hitů, které nejsou slavné pouze u nás, nýbrž i v Německu, kam byly přezpívány, například Kdepak ty ptáčku hnízdo máš (1973) nebo Včelka Mája (1976).

Další z jeho slavných písní ve skutečnosti vůbec nejsou jeho. Stokrát chválím čas (1979) je převzatá píseň Sometimes We Touch od kanadského zpěváka Daniela Hilla. Když milenky pláčou (1982) původně nazpíval americký zpěvák John Denver pod názvem Annie’s Song. 

A zřejmě nejznámější Gottův cover, píseň Být stále mlád, kterou původně nazpívali Alphaville pod názvem Forever Young, nepřezpíval zpěvák poprvé. Už dříve ji vydal v němčině, ve spolupráci s Bushidem, pod názvem Für Immer Jung.

Témata:

Karel Gott | stars24.cz

Vstoupit do diskuse