Herečka Jana Brejchová se nesmazatelně zapsala do paměti diváků svými rolemi, několik let je ale hospitalizována v léčebně dlouhodobě nemocných v pražském Motole. Jaký je její stav dnes? To prozradila její dcera Tereza Brodská.

Brejchová je na tom zdravotně špatně od roku 2013, kdy ji její dcera Tereza Brodská našla ležet v bezvědomí v jejím bytě. Od té doby to jde s „českou Bardotkou“ z kopce. Už teď je jasné, že herečka se už nikdy nezvedne z postele, stal se z ní ležící pacient, který potřebuje nepřetržitou péči.

Podle Brodské není naděje na zlepšení. "Ale byl za ní na návštěvě herec Petr Kostka. Nejdřív mi napsal esemesku: „Dobrý den, Terezko, mohl bych se přijít podívat za vaší maminkou?“ To bylo tak strašně milý, úplně mě to dojalo. Přišli pak za mámou s Honzou Schmidtem. Přinesli staré fotky, díky tomu si vzpomněla a měla radost. S mámou je pojily krásné vzpomínky. Tihle kluci kdysi často pařili ve Slavii a pak neměli na zaplacení. Jeden z nich vždycky běžel pro mámu, která bydlela poblíž s Milošem Formanem. Hodila si přes noční košili kabát a šla to za ně zaplatit," řekla Právu.

Dodala, že by nechtěla žít podobný život jako maminka, která byla schopná pálit mosty bez ohledu na to, kolik lidí udělá nešťastnými. "Pro děti a jejich další vztahy je důležité mít rodiče, kteří jsou spolu. Samozřejmě pokud po sobě neházejí talířema, pokud je to vztah založený na harmonii a lásce, přátelství a úctě jednoho k druhému. Na tom se ale musí pracovat," svěřila se.

Přiznala ale, že mámě neměla co odpouštět. "Beru to tak, že co člověka nezabije, to ho posílí. Všechno, co mi připravila, mě opravdu posílilo. I to, že jsem se už v sedmnácti odstěhovala z domova, protože tam pro mě nebylo možné fungovat. S panem Hanzlíkem to nešlo. Odstěhovat se takhle brzo byl nejlepší krok, jaký jsem mohla udělat. Možná i díky tomu, že jsem byla často vytrhávaná ze svého zázemí, je pro mě rodina tak důležitá, a možná i proto jsem už dvacet pět let v manželství s Herbertem," řekla herečka.

Svěřila se také se smutnou příhodou o Blance, která se o ní starala a které říká máma. "Jednou šla třeba máma Blanka se svojí kamarádkou do kina na Angeliku, kterou milovala. Doma zůstal táta Láďa a moje sestřenice Blanička s bratrancem Ládíkem. Přišla ještě maminka Jana s tím, že mě bude taky hlídat. Máma Blanka mě uložila, jenže já se potom, co odešla, vzbudila a začala volat, že chci mámu. Máma Jana mě zkoušela uklidnit: „Já jsem tvoje maminka“," uvedla.

Táta Láďa ale viděl, že začíná modrat a její starší sestřenice Blanička musela běžet do kina a mámu Blanku tam vyvolávali rozhlasem. "Maminka se pak zhroutila. Nebo spíš: Ten večer si poplakala a pak to šlo zase dál," přiznala Brodská.

Témata:

Tereza Brodská | Brejchová, Jana | stars24.cz

Vstoupit do diskuse