Za největší hudební osobnost české populární hudby označili hudební publicisté zpěváka Karla Gotta, který v úterý ve věku 80 let po těžké nemoci zemřel.

Podle autora kolekcí hudebníkových písní vydaných ke Gottovým osmdesátinám Miloše Skalky, redaktora Lidových novin Ondřeje Bezra i novináře Honzy Dědka se již na české scéně podobný fenomén pravděpodobně neobjeví; v současné době ho nemůže nikdo nahradit. Také jeho proslulosti v zahraničí se zatím žádný zpěvák či hudebník nevyrovnal, řekli dnes ČTK.

"S odchodem Karla Gotta jako by odešel kousek každého z nás," prohlásil Skalka. Dodal, že se zpěvákem skončila významná éra české populární hudby. Sám si hudebníka pamatuje jako člověka s neuvěřitelným rozhledem i rozletem. "Byl naprosto jedinečný, i v mezinárodním měřítku", uvedl publicista s tím, že ani na zahraniční scéně nezná nikoho, kdo by dokázal vyhrávat žebříčky popularity po tak dlouhou dobu.

Místo, které Gott na české hudební scéně zastával, již po něm nikdo neobsadí, řekl Skalka. Podobně se vyjádřili i dva další publicisté. "V tomto rozměru takováto osobnost již nepřijde," prohlásil Bezr. Hudební scéna se podle něj změnila a funguje na jiných principech než v 60 a 70. letech, kdy zpěvák začínal. Je mnohem rozdrobenější. "Nikdo již nevydá tolik desek a cédéček. Karel Gott se již nebude opakovat" doplnil Dědek.

Oba novináři také zopakovali, že se zpěvák dokázal proslavit i v dalších státech v takovém rozsahu, v jakém se to žádnému jinému hudebnímu umělci nepovedlo. Děděk připomněl například popularitu, které se Gott těšil v sousedním Německu, a hudebníkovo dávné půlroční angažmá v Las Vegas.

"Je nezpochybnitelné, že byl největší persóna, kterou tato země v dějinách populární hudby vůbec měla," uvedl Bezr. Ve světle jeho velikosti je podle něj irelevantní, zda se jeho písničky někomu líbily nebo nelíbily. "Je to jeden z mála Čechů, kterého zná v naší zemi úplně každý," uzavřel publicista.

Podle Dědka byl Gott "soundtrackem našich životů". Jeho písně zněly opravdu všude, publicista si s umělcem spojuje i řadu událostí novodobých českých dějin. Za velmi obdivuhodné označil novinář i to, jak si Gott dokázal podmanit nové a nové generace posluchačů. "Mladí umělci mu psali písně a pokládali si za čest, když s ním mohli zpívat duet," uvedl. Jmenoval například zpěváka Richarda Krajča, který letos napsal duet pro Gotta a jeho dceru.

Témata:

Karel Gott | stars24.cz

Vstoupit do diskuse