Ve věku 85 let zemřel v pátek režisér Osady Havranů či Smrti talentovaného ševce Jan Schmidt. Informaci České televize dnes ČTK potvrdil syn režiséra Ondřej Schmidt. Jan Schmidt natáčel snímky široké škály žánrů, od sci-fi přes dokument až po pohádku. Jako pomocný režisér se podílel i na filmu Amadeus, který natočil jeho spolužák Miloš Forman.

Schmidt studoval režii na FAMU v ročníku Otakara Vávry a jeho spolužáky byly hvězdy české nové vlny jako Forman, Věra Chytilová, Evald Schorm či Jiří Menzel. První snímky Schmidt natočil v 60. letech, například ve spolupráci se scénáristou Pavlem Juráčkem postapokalyptické sci-fi Konec srpna v hotelu Ozon. To pak získalo v roce 1967 ocenění Zlatý asteroid na mezinárodním festivalu vědeckofantastických filmů v Terstu v Itálii.

V 70. letech pak stál za trilogií historických filmů z období pravěku podle knih Eduarda Štorcha - Volání rodu, Osada Havranů a Na veliké řece. Hlavní roli v nich ztvárnil Jiří Bartoška. Režíroval také film s ikonickým hrdinou českých detektivek, kapitánem Exnerem v podání Jiřího Kodeta, Smrt talentovaného ševce.

Krátce po sametové revoluci, v roce 1990, pak Schmidt natočil černou komedii Vracenky. Dílo zobrazující nástup komunistické totality obdrželo několik ocenění v Česku i v zahraničí. V závěru své kariéry režíroval třeba i pohádku, a to Jak si zasloužit princeznu s hudbou Ivana Hlase. V polovině 90. let chtěl ještě natočit dobrodružný snímek Situace vlka podle povídky Jacka Londona. Film ale nebyl nikdy dokončen. Na začátku nového tisíciletí stál za seriálem Stříbrná paruka s Borisem Rösnerem o životě kočovných herců na sklonku 19. století.

Poslední rozloučení s Janem Schmidtem se bude podle jeho syna konat ve čtvrtek 3. října ve strašnickém krematoriu v Praze.

Témata:

Jan Schmidt | stars24.cz

Vstoupit do diskuse