Karel Gott před několika dny doslova šokoval Česko zprávou o tom, že trpí akutní leukémií. Jde o nádorové onemocnění krevních buněk, při kterém v kostní dřeni vznikají atypické blasty. Šance na vyléčení ale nejsou jisté.

"Zhruba před rokem a půl se u mě objevila porucha krvetvorby v podobě myelodysplastického syndromu," uvedl před pár dny Gott a doplnil, že i přes několik druhů léčby přešlo toto onemocnění v uplynulých měsících v akutní leukémii.

"Podstupuji ambulantní léčbu a dojíždím do nemocnice na kontroly, v rámci kterých lékaři sledují můj celkový zdravotní stav," dodal Gott na facebooku, kde se dočkal obrovské podpory fanoušků.

Myelodysplastický syndrom je způsoben mutací kmenové krvetvorné buňky a postihuje asi 4,5 lidí na 100 tisíc obyvatel. Nejčastěji se objevuje v seniorském věku a naděje na vyléčení se různí.

Velmi záleží na tom, v jak fázi byla nemoc zachycena. Při leukémii se blasty nekontrolovaně množí a zabraňují tak kostní dřeni, aby produkovala zdravé krevní buňky. Výsledkem mohou být až kilogramy nádorových buněk v krvi.

Průměrná délka dožití se při neúspěšné léčbě podle některých studií pohybuje kolem dvou let, s přibývajícím věkem se ale snižuje. Problémem jsou zejména komplikace, které nemoc doprovází.

Nemocný pacient trpí často infekcemi, hrozí nebezpečné vnitřní krvácení, nemoc může zasáhnout i plíce a celkově zhoršuje funkci organismu jako takového.

Léčba samotná trvá i několik let a v současné době je jejím primárním cílem dostat pacienta do remise, tedy do stavu, kdy se v kostní dřeni nenachází blasty.

Možností léčby je hned několik, nejčastěji chemoterapie nebo ozáření, výjimečně transplantace kostní dřeně nebo krevních buněk. Alternativní postupy vedoucí k vyléčení ale v tuto chvíli neexistují.

Loading...

Témata:

Karel Gott | rakovina | stars24.cz

Vstoupit do diskuse