Britský král Karel III. se vrátil do práce!

Král Charles III. 3

Autor: Libor Frýdl

25. června 2024 18:31

Britský král Karel III. a královna Kamila přivítali v Londýně japonského císaře Naruhita s manželkou, kteří začali oficiální státní návštěvu Spojeného království. Uvedl to server BBC.

Karel a Kamila přivítali císařský pár na Horse Guards Parade za zvuků státních hymen obou zemí a slavnostních dělostřeleckých salv. Poté se v kočárech tažených koňmi přesunuli do Buckinghamského paláce, kde večer proběhne slavnostní banket.

Král Karel následně doprovodil Naruhita a jeho manželku na výstavu předmětů z královské sbírky spojených s Japonskem, a společně položili věnec na hrob neznámého vojáka ve Westminsterském opatství.

Naruhito kvůli nadcházejícím parlamentním volbám nenavštíví sídlo britského premiéra na Downing Street ani nebude mít projev v parlamentu. Na úterním banketu by však měli být přítomni britský premiér Rishi Sunak a lídr opoziční Labouristické strany Keir Starmer.

Banketu se nezúčastní ani králova sestra princezna Anne, která se o víkendu zranila, a také není potvrzena účast manželky prince Williama, Catherine, která se zotavuje z rakoviny. Karel se vrátil k oficiálním královským povinnostem teprve minulý měsíc po léčbě rakoviny.

Jedná se o Naruhitovu druhou oficiální státní návštěvu v zahraničí od jeho nástupu na trůn v roce 2019. Plánovanou návštěvu Británie v roce 2020 zrušila pandemie koronaviru. Pro Karla je to třetí návštěva v roli hostitele od jeho nástupu na trůn v září 2022.

Ve středu Naruhito navštíví biomedicínské výzkumné centrum Francis Crick Institute a večer se zúčastní banketu organizovaného starostou Londýna. Japonský císařský pár do Británie přijel v sobotu, první tři dny se však věnoval soukromým záležitostem. Oficiální návštěva skončí ve čtvrtek. 

Témata: Král Charles III. (Karel III.) Velká Británie