Bill Clinton odjel z Česka s vyznamenáním a novým saxofonem!

Bill Clinton na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Autor: Pavel Krejčí

13. března 2024 19:57

Amati Kraslice, tradiční český výrobce hudebních nástrojů, má tu čest oznámit předání saxofonu bývalému prezidentovi Spojených států amerických, panu Billu Clintonovi, při setkání na půdě Velvyslanectví USA v Praze.

Tento okamžik je spojen s výročím 30 let od chvíle, kdy tehdejší český prezident Václav Havel předal panu Clintonovi saxofon taktéž od Amati a ten na něj následně v jazzovém klubu Reduta v Praze spontánně zahrál. „Chtěl bych vám předat něco do vaší sbírky. Je to pravý český výrobek,“ říkal tehdy Havel Clintonovi při předávání a ukazoval mu speciální věnování, tedy vyrytý Havlův podpis s pověstným srdcem.

Saxofon předal v pondělí 11. 3. 2024 na Velvyslanectví USA v Praze osobně předseda představenstva Amati Kraslice pan Roman Staněk, který zajistil jeho dodání v rekordně krátkém čase.

„Je pro mě opravdu velká čest, že mohu předat panu prezidentu Clintonovi tento saxofon naší výroby určený speciálně pro něj. Nesmírně si vážím jeho celoživotní práce a obdivuji, jak se zasloužil o to, aby svět byl lepším a bezpečnějším místem. Jsem nadšen, že pan prezident Clinton bude mít ve své sbírce již druhý saxofon vyrobený v Kraslicích a jsme vděční, že jsme si takto mohli připomenout legendární večer, kdy před třiceti lety pan prezident Clinton v klubu Reduta na saxofon také naší výroby zahrál,“ uvedl Staněk.

Amati Kraslice děkuje skupině Czechoslovak Group v čele s Michalem Strnadem za podporu a zprostředkování předání tohoto výjimečného daru.

Témata: Bill Clinton