"Biblický ďáble", nepoužívej naši hudbu! Stále více světových umělců kritizuje Trumpa za předvolební mítinky

Donald Trump

Autor: Libor Frýdl

4. března 2024 20:02

Správci pozůstalosti irské zpěvačky Sinéad O'Connor dnes vyzvali bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby přestal používat její hudbu na svých předvolebních mítincích.

Argumentovali tím, že zesnulá hudebnice považovala exprezidenta za "biblického ďábla", informovala agentura AP. Trump, který se momentálně uchází o republikánskou nominaci do letošních prezidentských voleb, na svých akcích hrál největší hit O'Connor s názvem "Nothing Compares 2 U".

Ve společném prohlášení správci pozůstalosti O'Connorové a její nahrávací společnost Chrysalis požadovali, aby Trump "okamžitě přestal používat její hudbu".

Zpěvačka, která zemřela v loňském roce ve věku 56 let, "žila podle tvrdého morálního kodexu definovaného poctivostí, laskavostí, spravedlností a slušností vůči svým bližním", uvádí se ve společném prohlášení. "S rozhořčením jsme proto zjistili, že Donald Trump na svých politických shromážděních využívá její ikonické vystoupení s písní Nothing Compares 2 U," dodali správci pozůstalosti a nahrávací společnost.

"Bez nadsázky lze říci, že Sinéad by byla znechucena, zraněna a uražena, kdyby její dílo takto zneužíval někdo, koho ona sama označila za 'biblického ďábla'. Jako strážci jejího odkazu požadujeme, aby Donald Trump a jeho spolupracovníci okamžitě přestali používat její hudbu," uvádí prohlášení.

Zpěvačka, která vždy otevřeně sdílela své názory, byla kritičkou římskokatolické církve dávno předtím, než na veřejnost plně vypluly obvinění ze sexuálního zneužívání. V roce 2018 zpěvačka oznámila, že konvertovala k islámu. Veřejně také hovořila o svých problémech s duševním zdravím. V červenci byla nalezena ve svém londýnském domě bez známek života a na místě byla prohlášena za mrtvou. Koroner rozhodl, že zemřela přirozenou smrtí.

O'Connorová se díky správcům své pozůstalosti připojila k rostoucímu seznamu umělců, kteří se ohradili proti tomu, aby Trump používal jejich písně. Mezi nimi jsou také Rihanna, Neil Young, kapela Linkin Park, zesnulý Tom Petty a Steven Tyler ze skupiny Aerosmith. 

Témata: Donald Trump Sinéad O'Connorová