Babiš s Monikou nejsou první! Rozvody premiérů jsou v Česku tradicí

Andrej Babiš s manželkou Monikou.

Autor: Pavel Krejčí

20. dubna 2024 9:53

Expremiér Andrej Babiš v pátek oznámil, že po třiceti letech se cesty jeho a manželky Moniky rozcházejí. Něčím podobným si prošla řada politiků, kteří vykonávali nejvyšší vládní funkci v České republice. Některým se rozpadlo manželství už během vládnutí. 

Domácnosti prvních premiérů přitom zůstaly stabilní až do dnešních dní. Václav Klaus zůstal s manželkou Livií, Miloš Zeman setrval s druhou manželkou Ivanou, přičemž oba byli později deset let i prezidenty. I rodina Vladimíra Špidly zůstala pohromadě.

Rozvody odstartovaly až u Jiřího Paroubka, který se v roce 2007, tedy rok po konci ve funkci předsedy vlády, rozvedl s první manželkou Zuzanou. Po dvou měsících byl opět ženatý, ale ani druhý vztah mu do dnešního dne nevydržel. 

Ve Strakově akademii ho střídal Mirek Topolánek, který se rovněž rozvedl. Už v době, kdy byl premiérem, totiž žil se stranickou kolegyní Lucií Talmanovou. Pár se navíc dočkal syna Nicolase. Rozvod s první manželkou Pavlou následoval až v roce 2010. 

Velmi známý je příběh Petra Nečase, který během vykonávání funkce jednoho z nejvyšších ústavních činitelů vyměnil manželku Radku, matku svých dvou synů a dvou dcer, za bývalou vrchní ředitelku svého kabinetu Janu Nagyovou. Oženil se s ní jen pár týdnů po rozvodu v roce 2013. 

Vládní angažmá nepřestálo ani manželství posledního sociálnědemokratického premiéra Bohuslava Sobotky. Půl roku před koncem ve funkci vyšlo společné prohlášení manželů o odloučení. Rozvod pak přišel v roce 2018. 

Témata: Andrej Babiš Monika Babišová Jiří Paroubek Mirek Topolánek Petr Nečas Bohuslav Sobotka