Anna Slováčková prozradila, jaké věty neříkat lidem s rakovinou!

Anička Slováčková 5

Autor: Libor Frýdl

2. prosince 2023 10:59

Anna Slováčková, která zápasí podruhé v životě se zákeřnou rakovinou, napsala seznam vět, které by lidé neměli svým blízkým říkat, pokud onemocní. Kterým myšlenkám a frázím se vyhnout?

Slováčková sepsala "jedny z nejhorších vět, které můžete říct nemocnému:"
1. Jsi mladý/á, to zvládneš. 
2. A to sis ty vlasy vážně musel/a oholit? 
3. Tak to na tom asi nejsi zas tak špatně/ není ti asi tak zle, když jsi takovej/á při těle nebo tyjo, zhubl/a jsi, vypadáš fakt super!!!
4. Mně na to zemřel ten, ten a ten. 
5. Jsou na tom lidi daleko hůř, tak si nestěžuj. 

"První bod ani nebudu komentovat… to mi přijde úplně out. Druhej bod… asi si lidi, co díky nějaké léčbě přicházejí o vlasy, si tu hlavu oholí jen tak pro zábavu, ne?  Třetí bod… prosím snažte se celkově moc nekomentovat fyzické změny, které naše těla v průběhu léčby mají. Většinou s tím nic moc nejde udělat a jen nás to pak trápí…" popsala.

"Čtvrtý bod… vaše ztráta nás samozřejmě mrzí, ale moc pozitivního myšlení se tím nepřidá.. Pátý bod… uf…. No… nechci mluvit za všechny takže… samozřejmě vím, že jsou na tom lidi stokrát hůř a je mi to hrozně líto, že někdo musí vůbec jakákoliv úskalí života zažívat, ale … to je jak kdyby vám někdo vyloženě plivnul do xichtu. :)) každej máme tu hranici únosnosti nastavenou jinak a není fér tohle komukoliv, kdykoliv říct…" napsala na Instagramu.

Zároveň poradila, co nemocným lidem říct. "Mně osobně nejvíc pomáhá, když mě třeba jen někdo vyslechne. Je mi jasný, že většinu věcí myslí lidi dobře, i já někdy plácnu nějakou kravinu…" svěřila se.

Dodala, že vše je dost individuální, a je dobré se snažit být co nejvíce empatický k druhým. "A když se chceme vyhnout nějakému nevhodném komentování a nevíme jak reagovat, tak se narovinu zeptat, jak si ten daný člověk přeje, aby s ním okolí komunikovalo. Někdo o tom třeba nebude chtít vůbec mluvit. Někdo bude chtít lítost. Někdo to bude chtít brát s humorem.
Myslím, že nic nezkazíme tím, když nabídneme svou pomoc, nebo řekneme “jsem tu pro tebe”," uvedla. 

Témata: Anna Slováčková