Anička Slováčková konečně odpověděla na ožehavou otázku: Co to má na krku?!

Anna Slováčková 4

Autor: Libor Frýdl

7. července 2024 13:54

Anička Slováčková už několik měsíců bojuje s rakovinou. Nyní se na Instagramu svěřila s tím, od čeho má na krku podivnou jizvu. 

"Možná ho na té první fotce moc dobře nevidíte..( to proto, protože jsem mega moc ztloustla a tak se mi líp schovává). Tu jizvu u něj ale asi jen tak nepřehlídnete. Je to port. Nechtějte po mně přesný lékařský názvy…tahle boží věcička (viz poslední obrázek) je zavedená pod mou kůží přímo na velkou žílu, která vede k srdci. Dostávám přes ní chemoterapie, berou mi z ní krev atd.," napsala.

"A je to velkej pomocník a obrovská úleva jak pro mě, tak věřím že i pro spoustu sestřiček, protože když si vzpomenu na svou první návštěvu rakoviny v roce 2019, kdy jsem port od začátku léčby zavedený neměla, tak to jakým způsobem mi z léčby začaly praskat žíly a jak byly chudinky celý zkřehlý, bylo pro nás pro obě strany hrozně nepříjemný," dodala na Instagramu.

Podotkla, že se spousta lidí portu zdráhá a ona sama jej po prvním vyléčení chtěla mít co nejdřív z těla pryč. "Ale upřímně ho všem doporučuju. Celý to píchání žil mimo něj je mnohem bolestivější, než port samotný - teda aspoň pro mě. Zaváděli mi ho dvakrát. Není to nic příjemného, ale zároveň to není nic, co se nedá vydržet. Asi bych doporučila se snažit jít na zavádění co nejvíc v klidu a myslet na to, že vám má port v budoucnu ulehčit a ne ublížit," uvedla.

"Já si u zandavání vždycky broukala nějakou písničku na uklidnění a chtěla od lékařů a sester vědět, co přesně se kdy děje. Místo vám umrtví, vydezinfikují, rozříznou (to už vlastně necítíte), pak to párkrát cukne (to je to nejvíc nepříjemný) vyzkouší se funkčnost, zašije se a jdete domů. Tam to přijde k sobě, to může být trochu peklíčko, přiznávám. V ten moment jsem milovala cokoliv ledového a pořád a pořád chladit a nenamáhat!" prozradila.

Dodala, že poprvé po něm neměla skoro ani modřiny a skoro jej necítila. "Podruhé o sobě dával znát víc (přisuzuji tomu, že ta tkáň kolem už byla podrážděná z předchozího vyndávání apod), místo bylo nateklé, modřiny… ale jak se říká - než se vdáš, tak se ti to zahojí. Dostanete k němu takovou super brožurku ( kterou si doufám budete zapomínat brát s sebou míň než já 🥲🙄) a poučení, jak se o portík starat. A to je vlastně všechno," uzavřela.

Témata: Anna Slováčková