Alain Delon má za sebou 60 let kariéry. Jak se dostal až na vrchol?

Alain Delon ve filmu Tony Arzenta

Autor: Libor Frýdl

13. ledna 2024 13:56

Alain Delon, narozený 8. listopadu 1935 ve Sèvres, je jedním z nejvýraznějších a nejuznávanějších herců filmového průmyslu. Jeho kariéra, která trvá více než šest desetiletí, je plná úspěchů a výjimečných filmových děl, která z něj udělala ikonu francouzské kinematografie a jednoho z nejlepších evropských herců.

Alain Delon vyrůstal ve Francii v obtížných podmínkách. Jeho rodiče se rozvedli, když byl ještě velmi mladý, a vyrůstal se svou matkou a adoptivním otcem. Jeho cesta k filmové kariéře začala, když byl objeven talentovým agentem během návštěvy festivalu v Cannes. Delon se rychle dostal do centra pozornosti a začal dostávat nabídky na role.

Jeho první výraznou roli hrál ve filmu "Quand la femme s'en mêle" (1957). Poté následovala další významná role ve filmech jako "Plein Soleil" (1959) a "Rocco a jeho bratři" (1960). Jeho herecký talent a výrazná přítomnost na plátně brzy získaly světové uznání.

Během šedesátých a sedmdesátých let dosáhl Alain Delon vrcholu své filmové kariéry. Spolupracoval s některými z nejuznávanějších režisérů, jako byli Luchino Visconti, Jean-Pierre Melville a Michelangelo Antonioni. Jeho role v filmech jako "Gepard" (1963) a "Samuraj" (1967) jsou považovány za vrcholné okamžiky v historii francouzského filmu.

Delonova osobnost a charisma na plátně mu vynesly přezdívku „Le Magnifique“ (Velkolepý) a jeho tvář se stala symbolem elegance a stylu v širší společnosti.

Delon nebyl pouze znám pro své herecké dovednosti, ale také pro svůj bouřlivý osobní život. Jeho vztahy a manželství byla často předmětem mediálního zájmu. Byl také otevřeným obdivovatelem uměleckého světa a měl blízko k některým z největších umělců a intelektuálů své doby.

I když jeho aktivita na filmovém plátně v pozdějších letech postupně klesala, Alain Delon zůstal ikonou a jeho dědictví ve světě kinematografie zůstává nepřekonatelné. Byl oceněn mnoha cenami, včetně Césara za celoživotní dílo a Zlatého Glóbu.

Témata: Alain Delon