Akce Prague City Swim na podporu pacientů s ALS nalákala do studené Vltavy i známé osobnosti

Akce Prague City Swim na podporu pacientů s ALS nalákala do studené Vltavy i známé osobnosti. 2

Autor: Pavel Krejčí

17. června 2024 20:23

Plav a pádluj pomáhat! To je už šestým rokem heslo oblíbené charitativní akce spolku Alsa. Prague City Swim se každý rok těší stále vyššímu zájmu účastníků, i přestože červnová teplota Vltavy nikdy nepřesáhne 15 stupňů. Na 300 účastníků se ani letos ledové vody nezaleklo a dorazilo podpořit všechny, kteří se potýkají s ALS, i spolu se svými rodinami a přáteli. Do pražského Yacht klubu CERE si akci dorazilo užít také 11 pacientů, pro které je podpora blízkého okolí i široké veřejnosti klíčová, aby měli motivaci a sílu každý den s onemocněním bojovat. 

Podporu svou přítomností vyjádřily také známé osobnosti, mezi nimi například Daniela Peštová, Dana Morávková, nebo Patrície Pagáčová. Kamil Bartošek alias Kazma dokonce skočil do Vltavy a plaveckého závodu se aktivně zúčastnil.

Účastníci si mohli vybrat se vzdáleností 1600, 800 a 200 metrů, nebo závodit v týmech na megaboardech, kdy každý z celkem 11 závodů odstartovala jedna z podporujících známých osobností. Zkušené duo moderátorek Kateřina Nekolná a Kateřina Pechová a spolukomentátor Jan Meruna se společně postarali o to, že i letos se povedla vytvořit neskutečně pozitivní atmosféra akce po celý den. Velký ohlas všech návštěvníků vyvolal také pacientský závod, kdy čtyři pacienti vyrazili v nafukovacích člunech za podpory zkušených plavců na Vltavu na vlastní závod na 200 metrů. Další z pacientů, Stanislav Řehoř, se rozhodl pacientský závod sám uplavat za pomoci plovací vesty a přátel, i přestože v rukou má vlivem onemocnění velmi omezenou hybnost. “Plavalo se mi skvěle. Zima mi určitě nebyla, hlavně pak v závěru trasy, kdy jsem musel plavat proti proudu,“ popsal svoje pocity v cíli závodu Řehoř. Na závod se připravoval celý rok v bazénu v rámci rehabilitace. 

Akci dorazily podpořit i známé osobnosti, mezi nimi i Patricie Pagáčová. „Já Alsu podporuji už minimálně 7 let, ale až letos mi to konečně časově vyšlo i zažít tuhle krásnou akci a rovnou odstartovat i jeden ze závodů. Obdivuji všechny plavce, já bych do té studené vody skočit nezvládla,“ řekla Pagáčová, která nezapomněla pozvat i na další akci spolku, která se koná už příští pátek. „Na 21. června totiž vychází mezinárodní den ALS a zároveň i jógy, takže zvu všechny, aby s námi dorazili cvičit na Vyšehradě, já tam určitě budu a moc se na tohle krásné propojení jógy a ALS těším.“ Studené vody se nezalekla další z podporujících osobností, kterou byl Kamil Bartošek alias Kazma. Ten spolek Alsa podporuje už pátým rokem se svojí nadací OMS Foundation. V rámci Prague City Swim se stal ambasadorem fun vlny, jejíž cílem bylo uplavat 200 metrů v co nejkreativnějším kostýmu a sám Kazma si na tento závod přivezl obřího nafukovacího plameňáka. „Přijel jsem na něm až z centra Prahy proti proudu,“ zavtipkoval Bartošek. Ještě před závodem předal spolku Alsa se svou nadací šek na 100 000,- na jeho další fungování. 

S financováním péče o nemocné s ALS pomáhají partneři i veřejnost

Péče o pacienty s ALS je velmi nákladná, hlavním cílem totiž je, aby i přes postupné ochabování svalů v těle mohl pacient i dál žít co nejvíce kvalitním a důstojným životem až do posledního dne. Osvěta o nemoci, a právě podobné charitativní akce pomáhají spolku Alsa, aby mohl pacientům zajistit tu nejlepší možnou péči a podpůrné terapie po celou dobu jejich boje s onemocněním. Alsa je navíc jediná organizace v Česku, která se na péči o lidi s ALS zaměřuje. „V Česku je zhruba 800 pacientů s tímto nevyléčitelným onemocněním. My se staráme o 200 z nich a jsme na maximu našich kapacit. Chceme určitě naši péči rozšiřovat a pomáhat i dalším, k tomu potřebujeme ale i další finanční podporu,“ popsala situaci ředitelka spolku Eva Bezuchová. 

Generálním partnerem Prague City Swim je společnost BTL, která zároveň spolku Alsa pomáhá s technologiemi v rámci péče o pacienty s ALS. „Pro naši firmu je tahle akce velká srdcovka, nejen proto, že je to krásné prostředí a ten výhled z Vltavy na Prahu je dechberoucí. Ale to propojení pacientů a plavců, kteří jsou tu jen kvůli nim, aby je podpořili, to má každý rok velkou sílu,“ popsal technický ředitel Tomáš Drbal za společnost BTL. Její zaměstnanci každý rok na Prague City Swim závodí na megaboardech, což má pro Drbala příjemnou symboliku. „My v rámci naší firmy fungujeme velmi týmově, a o tom je právě také i závod na megaboardech. Tam je potřeba absolutní souhra sedmi lidí na velmi vratkém prkně.“

Co je ALS

Amyotrofická laterální skleróza je neurologické onemocnění způsobující postupnou degeneraci buněk, které ovládají pohyblivost svalů. Nemocní přicházejí postupně o schopnost pohybu, nakonec jim zůstávají pouze pohyby očí. To vše se děje při zachování psychických a mentálních schopností. Příčiny onemocnění nebyly zatím dostatečně objasněny. Nemoc může postihnout kohokoliv, doba přežití se udává mezi 3 až 5 lety po stanovení diagnózy. Prevalence onemocnění v České republice se odhaduje na 6 až 8 případů na 100.000 obyvatel. Jedněmi z nejznámějších pacientů byli astrofyzik Stephen Hawking, bývalý český premiér Stanislav Gross nebo fotbalista Marián Číšovský.

Témata: Prague City Swim