Ve věku 102 let zemřel cestovatel Miroslav Zikmund. Spolu se svým přítelem Jiřím Hanzelkou tvořili legendární cestovatelskou dvojici, která navštívila přes 80 zemí světa. Na svých cestách natočili řadu krátkých filmů, napsali více než 2000 novinových a rozhlasových reportáží a byli autory cestopisů, které vyšly v mnoha jazycích. Celoživotní přátele rozdělila až Hanzelkova smrt v roce 2003.

Miroslav Zikmund žil ve Zlíně, poslední léta trávil v soukromí s životní partnerkou Marií Macalíkovou. V posledních dnech byl vzhledem ke svému věku hospitalizovaný v Praze. Zemřel ve středu večer. "S lítostí potvrzujeme smutnou zprávu, že se 1. prosince 2021 Miroslav Zikmund vydal na svou poslední cestu za parťákem Jiřím Hanzelkou," uvedl předseda Nadačního fondu Zikmundova vila Čestmír Vančura.

Poslední rozloučení s legendárním cestovatelem se bude konat ve Zlíně. "Bude soukromé, jak si přál," řekla dnes ČTK Jana Macalíková, dcera Zikmundovy životní partnerky. V budově zlínské radnice připravuje město pietní místo s kondolenční knihou. K dispozici bude od pátečního rána. Pietní místo bude také ve vestibulu Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně, kterému dvojice H+Z věnovala své sbírky.

Na svých cestách, při nichž objeli celou zeměkouli, proslavili Hanzelka a Zikmund tehdejší Československo i jeho automobilový průmysl. Slavnou byla zejména stříbrná tatra, se kterou se dvojice vydala v roce 1947 do Afriky a Jižní Ameriky. Automobil je dlouhodobě vystaven v Národním technickém muzeu (NTM) v Praze.

"Velice si vážíme toho, že ve sbírkách NTM se nachází originální vůz Tatra 87, se kterým legendární dvojice Zikmund a Hanzelka podnikla svou první cestu kolem světa," uvedl dnes ředitel NTM Karel Ksandr.

Zikmundův význam vyzdvihnul také hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO). "Zlínský kraj v něm ztrácí jednu ze svých největších osobností, která oslovila a ovlivnila hned několik generací čtenářů i diváků. Dílo a odkaz pana Zikmunda díky tomu zůstávají nesmrtelné," uvedl hejtman.

Za výraznou a vzdělanou osobnost, jejíž otisk v historii Zlína a celého Československa zůstane nesmazatelný, označil Zikmunda podnikatel a prezident zlínského filmového festivalu Čestmír Vančura. Na začátku letošního roku se stal majitelem zlínské vily, ve které cestovatel žil téměř 70 let. "Společně s Miroslavem Zikmundem jsme chtěli v duchu jeho celoživotních hodnot pracovat na zpřístupnění jeho domova veřejnosti. Nyní to budeme muset zvládnout bez něj," řekl dnes Vančura ČTK.

Zahraniční agentury, které dnes o Zikmundově smrti informovaly, ho označují za legendárního cestopisce a dobrodruha. Připomínají také osud Zikmunda a Hanzelky po okupaci Československa v roce 1968. Kvůli kritické reportáži o situaci v Sovětském svazu z 60. let i angažmá během pražského jara upadla dvojice v nemilost." Nemohli cestovat a jejich knihy byly zakázány," připomněla ve svém nekrologu americká agentura AP.

Přestože Zikmund byl spojován především se Zlínem, uctí jeho památku také Plzeň. V západočeské metropoli se cestovatel 14. února 1919 narodil. Na budově plzeňského magistrátu na náměstí Republiky byl dnes vyvěšen černý prapor a k uctění Zikmundovy památky zřídilo město v mázhauzu radnice kondolenční místo.

Témata:

Miroslav Zikmund (cestovatel) | stars24.cz

Vstoupit do diskuse