Téměř třetina obyvatel Německa má obavy z přechodu na letní čas a vnímá to jako hrozbu pro své zdraví, uvádí průzkum německého institutu Forsa. Téměř každý pátý zaměstnaný uvádí, že se v důsledku časové změny zpozdí do práce.
Reprezentativní průzkum, který objednala německá zdravotní pojišťovna DAK-Gesundheit a provedl institut Forsa, odhaluje, že problémy způsobené přechodem na letní čas pocítí až 30 procent respondentů. Tento výsledek znamená nárůst o pět procentních bodů oproti loňsku a představuje nejvyšší číslo zaznamenané za posledních deset let.
Přechod na letní čas má vážnější dopad na ženy, z nichž 39 procent uvedlo výrazné důsledky, což představuje meziroční nárůst o devět procent. U mužů pocítilo negativní dopady 20 procent respondentů.
Mezi nejčastějšími následky přechodu na letní čas jsou únava a apatie, které uvádí až 79 procent dotázaných, kteří časový posun považují za problematický. Dalšími častými projevy jsou problémy se spánkem, koncentrací a podrážděností.
Podle průzkumu by téměř tři čtvrtiny respondentů zrušily pravidelné posouvání času, zatímco méně než čtvrtina si myslí, že je užitečné. Institut Forsa provedl průzkum na vzorku 1000 respondentů ve věku 14 a více let v celém Německu začátkem května letošního roku.
Letní čas začne platit v neděli 31. března v zemích Evropské unie, kdy se hodinky posunou z 2:00 středoevropského času (SEČ) na 3:00 středoevropského letního času (SELČ). SELČ bude platit do 27. října 2024.
Témata: Změna času