Velká pardubická: Taxis za pád koňů nemůže, zjistili experti

Dostihy

Autor: Libor Frýdl

21. října 2023 16:16

Smrtelný úraz koně na Taxisově příkopu a masový pád koní během letošního ročníku Velké pardubické nebyly způsobeny parametry překážky. To je závěr dvacetičlenné expertní skupiny, která podrobně analyzovala události, jež se staly v rámci 133. ročníku tohoto prestižního dostihu.

Během této události tragicky zahynul devítiletý ryzák jménem Stuke a žokej Martin Liška byl vážně zraněn. Toto stanovisko přinesl Dostihový spolek v oficiálním tiskovém prohlášení, uvedl Český rozhlas.

Podle informací z Dostihového spolku na schůzce, na níž se sešlo téměř dvacet členů poradního orgánu, došlo k jednoznačné shodě ohledně toho, že hromadný pád na Taxisově příkopu a tragický úraz, jehož obětí se stal kůň, nebyly způsobeny konstrukcí samotné překážky.

Expertní skupina došla k názoru, že k těmto tragickým událostem došlo v důsledku série nešťastných okolností a lidského faktoru. Byla zaznamenána nejnižší nájezdová rychlost na překážku od roku 2003, do závodu bylo zařazeno mnoho debutantů, a někteří jezdci nedostatečně využili celou šíři živého plotu.

Velká pardubická 2023

Video: YouTube

Jedním z nešťastných okamžiků byl moment, kdy kůň Stuke s jezdcem Benoitem Claudicem před překážkou neočekávaně změnil směr a skočil ji šikmo, což způsobilo masový pád dalších koní.

Na základě této analýzy doporučila expertní skupina, aby byla zavedena nová role arbitra, jenž se bude v den konání Velké pardubické věnovat odbornému vedení jezdců, kteří nemají dostatečné zkušenosti s pardubickým dostihem nebo přijíždějí ze zahraničí.

Dostihový spolek také oznámil, že bude v následujících týdnech hledat další možnosti, jak zvýšit bezpečnost koní a jezdců během závodu na pardubickém závodišti. Do této diskuse se zapojili také přímí účastníci dostihu, mezi nimiž byli i žokejové Liška a Jan Faltejsek, stejně jako další odborníci na dostihy, trenéři a žokejové.

Témata: Velká pardubická