V Česku roste poptávka po hubení štěnic, situace ale není nijak dramatická. V tiskové zprávě to uvedl Státní zdravotní ústav (SZÚ).
V minulých týdnech se v médiích objevily alarmující zprávy o invazi štěnice domácí (Cimex lectularius), a to především z hlavního města Francie, z Paříže. Články reportovaly nejen o zvýšené poptávce po dezinsekčních zásazích, ale také o výskytu štěnic v hromadné dopravě, ve školách nebo na úřadech. V minulém týdnu o podobné situaci informovaly španělské deníky, ve kterých odborníci na dezinsekci hovoří až o 70 % nárůstu poptávek po dezinsekčních zásazích proti štěnici domácí od začátku roku 2023 (odkazy na některé články naleznete níže, pod textem tiskové zprávy).
V návaznosti na tyto zprávy zaznamenal i Státní zdravotní ústav zvýšený zájem veřejnosti i médií o situaci v České republice. „Jelikož hlášení výskytu štěnic v ČR není povinné, neexistují žádná relevantní a komplexní data mapující výskyt štěnic, rozhodli jsme se realizovat dotazníkové šetření ohledně četnosti zásahů proti štěnici domácí v České republice, a to mezi pracovníky a společnostmi, kteří se hubením štěnic zabývají,“ popisuje postup Ing. Martin Kulma, Ph.D., vedoucí NRL DD.
„Z výsledků dotazníkového šetření, do kterého se zapojilo téměř 40 pracovníků a společností zabývajících se službami DDD (dezinsekce, deratizace a dezinfekce) z 11 krajů vyplývá, že v České republice došlo v současné době k nárůstu poptávky po dezinsekčních zásazích proti štěnici domácí oproti začátku roku 2023. Celorepublikový průměr hovoří o 15 % růstu poptávky, což můžeme považovat, při porovnání se státy jako Francie či Španělsko, za nárůst nízký,“ popisuje výsledky Mgr. Zdeňka Leipnerová Galková z NRL DD.
Nejvyšší hodnoty byly zjištěny ve Středočeském kraji, kde pracovníci odborných firem uvádějí průměrný nárůst poptávky po dezinsekčních zásazích o 33 %, následuje kraj Moravskoslezský, kde se jedná o 27 % nárůst. Pro doplnění byly dotazovány také společnosti, které se zabývají prodejem dezinsekčních přípravků pro odborníky i pro laiky. Situace je zde obdobná a prodej dezinsekčních přípravků se oproti loňskému roku navýšil o zhruba 20 %.
„V České republice došlo tedy k mírnému nárůstu poptávek po dezinsekčních zásazích proti štěnici domácí oproti začátku roku, ale situace není v současné době nijak kritická. S výskytem štěnice domácí se v České republice potýkají odborné firmy ve zvýšené míře od roku 2000. Nárůst je celosvětovým trendem a souvisí především s vysokou mobilitou obyvatel, sníženou ostražitostí proti tomuto členovci, ale také především s výrazným rozvojem rezistence štěnice domácí k účinným látkám dezinsekčních přípravků,“ hodnotí situaci Ing. Terezie Arnoldová, Ph.D., zástupkyně vedoucího NRL DD.
Témata: Hmyz