Na Ukrajině se srazila československá letadla, zemřel slavný pilot "Juice"

Slavný stíhací pilot známý jako

Autor: Libor Frýdl

26. srpna 2023 17:39

V pátek došlo na Ukrajině ke srážce dvou cvičných letounů L-39 Albatros, které jsou československé výroby. Tři ukrajinští piloti při této nehodě zahynuli, mezi nimi i slavný stíhací pilot známý jako "Juice". 

Významný pilot z 40. brigády taktického letectva, který byl veřejnosti znám jako "Juice" neboli "Džus", byl podle úřadů mezi oběťmi katastrofy. Andrij Pilščykov byl pilotem stíhačky MiG-29 a v počátečních fázích války hrál klíčovou roli v obraně Kyjeva.

Stal se také hlasem Ukrajiny ve světových médiích, jako například The Washington Post, Financial Times, CNN, Fox News, BBC News, kde prosazoval poskytnutí moderních stíhaček západními zeměmi Ukrajině. Bohužel se přislíbeného dodání amerických stíhaček F-16 nedožil.

Příčiny této tragické nehody se nyní zkoumají. Vyšetřovatelé provádějí první zkoumání, včetně prohlídky místa dopadu trosek, výslechu svědků a expertních posudků.

Typ letadla Aero L-39 Albatros je podzvukový proudový cvičný letoun, který byl vyvinut v 60. letech v tehdejším československém podniku Aero Vodochody. Tento typ letounu je nejvíce rozšířeným proudovým cvičným letounem na světě.

Podobná nehoda se stala také nedávno v Krasnodarském kraji na jihu evropské části Ruska, kde se cvičný letoun L-39 při pokusu o přistání zřítil. Jedna osoba v této ruské nehodě zahynula, jak informovalo ruské ministerstvo obrany.
 

Témata: Ukrajina Armáda Ukrajina