Kdy chodí Mikuláš a jak by se měl ustrojit? Důležité informace pro dnešek!

Ilustrační fotografie.

Autor: Pavel Krejčí

5. prosince 2023 8:22

Je tady den, který některé děti s radostí vyhlížejí a jiné se ho obávají. Dnes totiž budou po ulicích českých měst chodit nejen Mikuláš s andělem, ale také čert. Jak by se měli ustrojit do úterního počasí?

Když se podíváte do kalendáře, zjistíte, že svátek svatého Mikuláše připadá na 6. prosince, tedy na zítřek. Přesto uvidíte Mikuláše, čerta a anděla v ulicích už dnes. Víte, proč tomu tak je?

Důvodem je skutečnost, že naši předkové až do 16. století považovali za začátek nového dne západ slunce dne předchozího. Proto se na Mikuláše chodí už v předvečer svátku, tedy 5. prosince večer. 

Letos bude mikulášskou nadílku provázet zimní počasí na celém českém území, upozornili meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Denní maxima by se totiž neměla dostat nad nulu.

"Nejvyšší teploty dnes zůstanou převážně pod bodem mrazu, nejtepleji bude kvůli teplotní inverzi na JZ. Mikuláš se svou čeládkou bude tedy dnes večer chodit na sněhu nebo na ledu. Deštník potřebovat nebudou, zato teplé oblečení určitě přijde vhod," uvedli meteorologové na sociální síti X. 

Témata: Mikuláš