Experti konečně odpověděli na nejpalčivější otázku filmu Sám doma

Dům z filmu Sám doma

Autor: Libor Frýdl

23. prosince 2023 19:10

Film Sám doma, který pojednává o souboji mezi 8letým Kevinem McCallisterem (Macaulay Culkin) a dvěma zloději známými jako Mokří banditi, se vysílá každé Vánoce od premiéry filmu v roce 1990 po celém světě. A jak připomíná server New York Times, každý rok se lidé ptají, jak bohatá vlastně musí rodina mít, aby si takový dům a dovolenou mohla dovolit. Tato palčivá otázka je nyní konečně zodpovězena.

Velkolepý domov a životní styl McCallisterových vyvolává v mnoha lidech otázky, jak bohatá tato rodina vlastně byla. New York Times se obrátil na ekonomy a lidi, kteří se na filmu podíleli, aby našli odpověď.

Na začátku filmu jeden ze zlodějů, Harry (Joe Pesci), řekne svému kolegovi Marvovi (Daniel Stern), že dům McCallisterů je jejich hlavním cílem v bohaté čtvrti. A právě onen honosný a obří dům je nejlepším vodítkem ke zjištění, kolik peněz McCallisterovi mají.

Je veřejným tajemstvím, že interiérové záběry se v onom domě nenatáčely. Jednoduše se tam štáb nevešel. Dům je ale skutečný a opravdu stojí na Lincoln Avenue 671 na předměstí Chicaga. V jedné z nejdražších čtvrtí ve Spojených státech.

V roce 1990 byl dům dostupný pouze pro nejbohatší 1 procento chicagských obyvatel. A podle ekonomů z Federální rezervní banky v Chicagu by tomu tak bylo dodnes. Ekonomové předpokládají, že McCallisterovi neutratili více než 30 procent svého příjmu na bydlení, a určili, že dům by byl dostupný pro domácnost s příjmem 305 000 dolarů ročně (6,8 milionu korun) v roce 1990, čili asi 665 000 dolarů ročně (14,8 milionu korun) v roce 2022.

V polovině roku 2022 by podobný dům stál asi 2,4 milionu dolarů (53,5 milionů korun). Otázkou tak zůstává, jak to, že jsou McCallisterovi tak bohatí? Film Sám doma nikdy nevysvětluje, co rodiče dělají za práci.

Na internetu se tato otázka pravidelně objevuje a někteří lidé si myslí, Kate McCallisterová je módní návrhářka, protože dům má uvnitř několik figurín, které se později objevily v jednom z Kevinových pokusů přimět zloděje, aby si mysleli, že ve skutečnosti není sám doma.

Todd Strasser, který napsal oficiální knihu podle filmu a dvě pokračování, tvrdí že nebyl pod přísným dohledem filmařů. Říkal, že v podstatě dostal scénář s tím, že si může dělat co chce. Takže v knize udělal z Kevinovy ​​mámy módní návrhářku kvůli figurínám a z Kevinova otce obchodníka, protože to byla "sázka na jistotu."

Bohatství se ale prolíná celým filmem. Rodina nosí hezké oblečení a najímá si několik dodávek, aby je odvezly na letiště. Když se Kate snaží podplatit starší pár, aby se vzdal letenek z Paříže, nabízí šperky a hotovost, ale i Rolexky. O peníze tak zřejmě nemá nouzi.

Témata: film Sám doma