Braniborská brána je poškozena! Poničili ji aktivisté z Poslední generace

Berlín, ilustrační foto

Autor: Libor Frýdl

18. září 2023 9:59

Aktivisté ze klimatického hnutí známého jako Letzte Generation (Poslední generace) poškodili slavnou německou Braniborskou bránu v Berlíně. Jeden z hlavních symbolů města poničili červenou barvou. 

Demonstranti polili barvou všechny sloupy této význačné stavby, a to až do výšky několika metrů. Berlínský primátor Kai Wegner akci aktivistů ostře odsoudil. Německá policie po incidentu zadržela 14 lidí.

"Skupina tímto činem nejen poškodila Braniborskou bránu, ale také brání svobodné diskusi o klíčových tématech současnosti a budoucnosti," prohlásil primátor. Německá ministryně vnitra Nancy Faeserová označila čin hnutí Letzte Generation za neakceptovatelný a uvedla, že poškozuje snahu klimatických aktivistů získat podporu.

Hnutí Letzte Generation plánuje akce v Berlíně po letní přestávce. U Braniborské brány se aktivisté pravidelně scházejí k protestům. V loňském prosinci zde dokonce i přes policejní dohled odřízli vršek vánočního stromu.

Aktivisté poškodili Braniborskou bránu

Video: YouTube

Tehdy tímto gestem vyjádřili, že vrchol stromu symbolizuje budoucí klimatickou katastrofu, pokud lidstvo nezačne pečlivěji chránit životní prostředí.

Braniborská brána byla postavena v letech 1788-1791 jako součást berlínských hradeb a sloužila jako vstupní brána do města. Základní architektonickou formu tvoří římský triumfální oblouk a byla pojmenována po braniborském markraběti Friedrichu Vilémovi. V průběhu 19. století se stala symbolem německého národního sjednocení.

Během své historie byla Braniborská brána několikrát poškozena během válek a konfliktů, ale byla také několikrát renovována a obnovena. Po druhé světové válce byla brána součástí Berlínské zdi, která rozdělila město na západní a východní část.

Po pádu Berlínské zdi v roce 1989 se Braniborská brána stala symbolem znovusjednoceného Německa a koncem studené války.

Témata: Německo Letzte Generation (Poslední generace)