ČEZ v Dukovanech odstavuje druhý výrobní blok

Energetika

Autor: Libor Frýdl, stars24.cz

30. června 2023 15:40

Energetici Jaderné elektrárny Dukovany v pátek plánovaně odstaví druhý výrobní blok. Důvodem je výměna více než čtyř desítek klapek s částečnou výměnou kabelů a dalšího zařízení, která jsou společná i pro první i druhý výrobní blok. První výrobní jednotku energetici plánovaně odstavili už na začátku června. Rozsahem prací se jedná o první takto rozsáhlou odstávku od roku 2011. Třetí a čtvrtý výrobní blok zůstávají v provozu na nominálním výkonu. ČEZ o tom informoval na svém webu.

Centrální čerpací stanice, klapky a propojky sacích jímek a části potrubí cirkulační a technické a požární vody. To je jen příklad zařízení, která jsou společná pro první i druhý dukovanský výrobní blok. Energetici proto využijí výměny paliva v první jednotce a na přibližně tři týdny plánovaně odstaví i druhou ze čtyř jednotek.

 "Jaderné elektrárny jsou klíčové bezemisní zdroje a souběhu odstávek se snažíme vyhnout. V tomto případě využijeme pro práce na zařízení společném pro oba bloky období s nižší spotřebou elektřiny ,“ vysvětluje člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

 V rámci řady investičních akcí energetici připravují výměnu klapek na přívodu surové vody do elektrárny a další na jejím rozvodu. Rozsáhlá údržba čeká také systém cirkulační chladicí vody, který odvádí zbytkové teplo od turbín do chladicích věží a další systémy.

 „Rozsah prací, které nás během třítýdenního souběhu odstávek bloků čekají není malý. Aktuální počet úkolů pracovních příkazů této společné odstávky je cca 2 000, a to průřezově přes všechny odbornosti,“ řekl Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.

 Dalším příkladem rozsáhlých prací je i servis parních kolektorů, který vyžaduje úplné odstavení páry.

 Všechny činnosti chtějí technici zvládnout během přibližně tří týdnů. Termíny hodlá vedení elektrárny upřesňovat v návaznosti na průběh prací a výsledky kontrol.

Témata: ČEZ Jaderná elektrárna Dukovany