Netflix cílí na "černé pasažéry". Jak chce zabránit sdílení hesel?

Ilustrační fotografie.

Autor: Pavel Krejčí, stars24.cz

4. února 2023 21:40

Stále více lidí dává před běžným televizním vysíláním přednost streamovacím službám. Prim mezi nimi hraje Netflix, který si ale uvědomuje, že díky sdílení hesel je reálných diváků mnohem více než předplatitelů. Proto plánuje vyrazit do boje s touto praktikou.

Některou ze streamovacích televizních služeb si loni předplácelo asi 1,9 milionu Čechů. Netflix sice lokální čísla nezveřejňuje, je ale dlouhodobě nejoblíbenější platformou v zemi. Společnost si ale uvědomuje, že by předplatitelů mohlo být celosvětově více.

Dobře totiž ví o "černých pasažérech", kteří pořady sledují prostřednictvím účtů svých kamarádů apod. Jak upozornil Forbes, plánuje proto boj se sdílením hesel. V USA ho chce zahájit ve druhém čtvrtletí letošního roku.

Netflix dlouhodobě tvrdí, že užívání hesel lidmi mimo nejbližší rodinu dramaticky oklešťuje potenciální počet předplatitelů. Ti by nově museli zaplatit malý poplatek, aby mohli přidat nového uživatele ke svému účtu. Podmínkou bude alespoň jedno sledování měsíčně skrz domácí Wi-Fi připojení, aby stremovací služba mohla určit domácí adresu.

Firma přitom očekává, že tyto kroky mohou vést k ukončení předplatného ze strany některých uživatelů.

FICO I slovenští politici reagují na výsledky českých prezidentských voleb, někteří z nich nejsou vítězstvím Petra Pavla potěšeni. Nespokojenost dal jasně najevo bývalý premiér Robert Fico, jehož Smer má podle aktuálních průzkumů nakročeno k vítězství v předčasných parlamentních volbách.

Například na Twitteru čeští uživatelé velmi kriticky hodnotili Ficovo vystoupení na tiskové konferenci, kde hodnotil volbu Petra Pavla hlavou státu. "Pan generál za pár dní přesně ukázal, kdo je. Za dva dny, velmi jasně to ukázal. Hned věděl, komu má telefonovat, a hned vyhlásil, že Ukrajina patří do NATO," uvedl předseda Smeru s ohledem na telefonát s Volodymyrem Zelenským.

Fico ironicky blahopřál Čechům k jejich rozhodnutí a poznamenal, že aniž by nově zvolený prezident složil slib, už je jasné, jakou zahraniční politiku bude prosazovat. "Tu samou politiku tlačí naše paní prezidentka Čaputová, proto je nebezpečná pro Slovensko," dodal. Čaputová minulou sobotu osobně gratulovala Pavlovi v jeho pražském volebním štábu.

Národní rada Slovenské republiky na konci ledna rozhodla o konání předčasných parlamentních voleb v termínu 30. září. Smer patří podle nejnovějších průzkumů k favoritům.

Aktuální šetření agentury Polis Slovakia z období od 28. ledna do 1. února jej zařadilo na první místo s 21 procenty hlasů, což by odpovídalo 39 mandátům pro Fica a spol. ve stopadesátičlenné parlamentní komoře. Druhý by skončil Hlas dalšího expremiéra Petera Pellegriniho se ziskem 19,4 procenta.

KOLÁŘ Bývalý diplomat Petr Kolář se rozhodl o něco více přiblížit lidem, jak bude vypadat jeho tolik diskutovaná spolupráce s nově zvoleným prezidentem Petrem Pavlem. Kolář je připraven hlavě státu radit v otázkách diplomacie, přátelství s Pavlem nemá v plánu ukončit.

Pavel minulou sobotu po volebním vítězství nad Andrejem Babišem pozval Koláře na pódium ve štábu společně se svým týmem, přičemž jej tituloval jako "přítele po boku". "Prezidentem republiky byl zvolen slušný a poctivý člověk a můj přítel Petr Pavel. Jediné, co z toho mám, je dobrý pocit," napsal v pátek někdejší diplomat na twitteru.

I v médiích v posledních dnech probíhala diskuze o tom, zdali nemůže být na Pražském hradě podobnou "šedou eminencí", jakou je Martin Nejedlý v případě současného prezidenta Miloše Zemana. Ten totiž oficiálně nezastává žádnou funkci, nemusí tak mít bezpečnostní prověrku.

Oficiální funkci nemá mít ani Kolář, nadále ale bude k dispozici pro konzultace v oblasti zahraniční politiky a mezinárodních vztahů. "Nic za to nechci," zdůraznil bývalý velvyslanec v USA nebo Rusku.

"Neumím a ani nechci ukončit své přátelství s ním, nechci se ho zříci, ale vnímám, kolik lidí za tím hledá něco skrytého, nečestného, nepoctivého, nějaký můj prospěch. Je to spíše výpověď o nich samotných, neboť podle sebe soudím tebe… Ale i tak to někdy zamrzí," poznamenal exnáměstek ministra zahraničí.

"Když se člověk neschovává v závětří, v pohodlném stínu pod lupenem a jde s kůží na trh, musí být připraven i na fauly, podpásovky, křivdy i ústrky. Sice to není nic příjemného, ale pokud si věříte a máte čisté svědomí, dá se to ustát. Pro mne je důležité, že lidé, kteří mě znají, na kterých mi záleží, kterých si vážím a mám je rád, mi věří," dodal Kolář.

Témata: Netflix televize