Sázkaři mají jasno: Jak si u lidí vede Petr Pavel, Marek Hilšer nebo Babiš?

Marek Hišler

Autor: ČTK

9. ledna 2023 21:30

Po zproštění obžaloby v kauze Čapí hnízdo stouply podle sázkařů šance Andreje Babiše v prezidentských volbách. Během pár hodin po rozsudku kurz na vítězství předsedy hnutí ANO klesl ze 4,4:1 až na 3,2:1. Necelý týden před volbami je sázkovým favoritem bývalý vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel s kurzem okolo 1,8:1.

První kolo voleb nástupce Miloše Zemana se uskuteční v pátek a sobotu 13. a 14. ledna a případné druhé kolo prezidentské volby bude 27. a 28. ledna.

Zájem o sázky na prezidenta je letos výrazně vyšší než před pěti lety. Tipsport dosud vybral přes 54 milionů korun a odhaduje celkem za obě kola čtvrt miliardy korun, před pěti lety to bylo 130 milionů korun. "To už je obrovská částka, dá se porovnat s tenisovým Australian Open," řekl Pavol Boško, specialista na politické sázky Tipsportu. U Fortuny je zatím vsazeno asi 55 milionů korun a v Chanci 6,8 milionu korun. Největší sázky se očekávají před druhým kolem, kdy se očekává duel dvou kandidátů. V roce 2018 objem sázek na prezidentské volby u sázkových kanceláří v ČR dosáhl asi 285 milionů korun.

Začátkem ledna byl na vítězství Babiše kurz průměrně 4:1, ale den před vynesením rozsudku stoupl na 5,6:1. Pražský městský soud dnes bývalého premiéra i jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou nepravomocně osvobodil a kurz na Babiše začal u sázkových kanceláří klesat. Například u Tipsportu byl dvě hodiny po rozsudku 3,8:1 a u Fortuny se dostal na 3,65:1. Odpoledne už se u obou kanceláří i u SazkaBet a Betana pohyboval na hodnotách 3,15:1 až 3,2:1.

"Rozsudek s kurzy výrazně zamával, Babišovi výrazně pomohl a jen za dopoledne na něj (lidi) vsadili tři miliony korun," řekl Boško na setkání s médii při představení kampaně 'Známe příští hlavu státu'. Podle té se stane prezidentem Pavel, který ve druhém kole porazí Babiše. "O tom jsme stále přesvědčeni," podotkl Boško.

Jednašedesátiletý Pavel je sázkovým favoritem na výhru v prezidentských volbách znovu od začátku roku, kdy měl kurz asi 2,2:1. Od té doby si polepšil na 1,5:1, ale po dnešním rozsudku nad Babišem začal opět mírně stoupat. Pohybuje se mezi 1,7:1 a 1,83:1.

Babiš je podle bookmakerů dlouhodobě favoritem na výhru v 1. kole voleb, i když se na něj v poslední době dotahoval Pavel. "Zdálo se, že by mohl už v něm být Babiš Pavlem poražen," řekl Petr Šrain z Fortuny. Rozsudek ale Babišovi i v tomto případě pomohl a na jeho úspěch v 1. kole se dá sázet průměrně v kurzu 1,6:1, zatímco Pavel má nyní kurz 2,6:1.

Rozhodnutí soudu v Babišově případě navíc podle sázkových kanceláří znamená, že šance Danuše Nerudové na postup do druhého kola jsou malé. Kurz na vítězství bývalé rektorky Mendelovy univerzity stoupl z 3:1 na 5:1.

Nedělní odstoupení šéfa odborářů Josefa Středuly zásadní vliv na sázky nemělo. Za trojicí Pavel, Babiš a Nerudová jsou s odstupem senátor Pavel Fischer, poslanec SPD Jaroslav Bašta, senátor Marek Hilšer, podnikatel Karel Diviš a bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

Nejvyšší sázkou u Chance byl dosud vklad 250.000 korun v kurzu 3,1:1 na vítězství Babiše, 100.000 je vsazeno na Nerudovou v kurzu 2,4:1. Ve Fortuně je sázka 600.000 korun na výhru Babiše v 1. kole a jeden sázkař dal 90.000 na umístění Jaroslava Bašty do 2. místa s potenciální výhrou 14,5 milionu korun.

Témata: Marek Hilšer (kandidát na prezidenta Andrej Babiš Petr Pavel prezidentské volby 2023 Danuše Nerudová