Vladimir Putin se ohání respektem, přitom si nárokuje ukrajinské území

Vladimir Putin, prezident Ruské federace

Autor: ČTK

5. října 2022 18:43

Rusko přistupuje s obrovským respektem ke všemu ukrajinskému, včetně kultury a jazyka, uvedl dnes ruský prezident Vladimir Putin. Šéf Kremlu dnes podepsal zákony o ruské anexi čtyř ukrajinských regionů.

Kyjev a Západ tuto anexi neuznávají, podobně jako dříve ruskou anexi Krymu z jara 2014. Ukrajina dnes 224. dnem pokračuje v odporu proti ruské invazi, která si vyžádala tisíce obětí a vyhnala miliony lidí z domovů, a postupně osvobozuje okupovaná území. Putin dnes v projevu před ruskými učiteli přislíbil, že situace na připojených územích se "stabilizuje".

"Vždy jsme přistupovali a nehledě na tragédii současných dnů i dnes s obrovskou úctou přistupujeme k ukrajinskému lidu a k ukrajinské kultuře, k ukrajinskému jazyku, literatuře a tak dále. A nikdy jsme se nedopustili ničeho takového, čeho se na Ukrajině dopouštějí vůči ruské kultuře a ruskému jazyku," řekl Putin při setkání s účastníky soutěže Učitel roku.

K vojenskému konfliktu by nikdy nedošlo, kdyby se Ukrajina a západní státy nepokoušely "přerušit dějiny", prohlásil dále Putin podle listu Komersant.

Uvedl, že mu výsledky referend, která Rusko na konci září uspořádalo na okupovaných územích kvůli anexi ukrajinské Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti, nejen udělaly radost, ale také jej udivily. "Výsledek je více než přesvědčivý, ale tento výsledek je i naprosto průzračný a nepodléhá žádnému zpochybnění," prohlásil ruský prezident.

Témata: válka na Ukrajině Vladimír Putin