Ačkoliv Ukrajina vyhrála letošní ročník Eurovize a měla by být pro příští rok pořadatelskou zemí, příští ročník mezinárodní písňové soutěže se tam konat nebude. Oznámila to Evropská vysílací unie (EBU), jejíž členské země Eurovizi pořádají.

Vítězem letošního ročníku Eurovize se stala ukrajinská skupina Kalush Orchestra s písní Stefania. Na druhém místě skončili zástupci Británie, a právě na ty EBU obrátí. Chce požádat britskou veřejnoprávní společnost BBC, zda by se soutěž nemohla konat v Británii.

"Stalo se tradicí, že vítěz Eurovize soutěž pořádá v následujícím roce za podmínky, že jsou splněna určitá kritéria, včetně bezpečnosti všech účastníků," uvedla EBU v prohlášení. To se ale Ukrajině nelíbí.

"Ukrajina nesouhlasí s povahou rozhodnutí, které učinila Evropská vysílací unie," uvedl v prohlášení ukrajinský ministr kultury Oleksandr Tkačenko. "Požadujeme dodatečná jednání o pořádání Eurovize 2023 na Ukrajině," dodal ministr.

"Požadujeme změnu tohoto rozhodnutí, protože věříme, že můžeme dodržet všechny závazky, které jsme na sebe vzali," dodal ministr s tím, že jeho země až dosud "plnila všechny podmínky" a "dodala odpovědi a záruky ohledně bezpečnostních norem" ohledně pořádání příštího ročníku soutěže.

Pořadatelství příštího ročníku se ujímá vítězná země, ale nejde nutně o neporušitelné pravidlo. V minulosti se ho země vzdaly například kvůli vysokým nákladům na soutěž. Existuje dokonce jedna země, kde se Eurovize nikdy konat nesmí, a tou je Austrálie.

Pokud by někdy její zástupci soutěž vyhráli, bude se soutěž v dalším roce konat jinde. Souvisí to s časovým posunem, který Austrálii dělí od ostatních zemí podílejících se na Eurovizi.

První ročník Eurovize se konal v květnu 1956 a za nejslavnějšího vítěze v historii ESC je považována švédská skupina ABBA, která v roce 1974 prorazila hitem Waterloo. Mezi další věhlasné tváře, které v soutěži uspěly, patří Kanaďanka Céline Dionová, která v roce 1988 reprezentovala Švýcarsko. Česká republika se poprvé zúčastnila v roce 2007. Už v roce 1968 v soutěži, která se tehdy nazývala Velká cena Eurovize, vystoupil Karel Gott, ovšem jako zástupce Rakouska.

Témata:

Ukrajina | Eurovize | stars24.cz

Vstoupit do diskuse