Po těžké nemoci zemřel v neděli v podvečer dlouholetý sládek a později ředitel Pivovaru Svijany František Horák, bylo mu 80 let. Pivovar o tom informoval na facebooku.

Horák se zasloužil o záchranu svijanského pivovaru, který chtěl na konci 90. let minulého století tehdejší vlastník - Pražské pivovary, zavřít a zlikvidovat. Z malého regionálního pivovaru se týmu lidí kolem Horáka podařilo vybudovat značku, která dnes patří do desítky největších pivovarů v Česku.

Do svijanského pivovaru Horák nastoupil v roce 1957 a s výjimkou jediného roku mu byl celý život věrný. "České pivo považoval za světový unikát a ve výrobě nekompromisně lpěl na dodržování tradičních výrobních postupů. Dvakrát bojoval o budoucnost svijanského pivovaru a dvakrát se mu to také povedlo. Svým nadšením z něj vybudoval jeden z největších pivovarů v Česku, svůj boj s těžkou nemocí již však vyhrát nedokázal," napsal pivovar.

Za své metody při vaření piva i vedení celého podniku získal Horák několik ocenění. Byl Nejlepším sládkem roku, Nejlepším ředitelem roku, Osobností roku Libereckého kraje a v roce 2011 byl uveden do Síně slávy českého pivovarství a sladařství. Za zásluhy o dobré jméno Libereckého kraje doma i ve světě ho loni ocenil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

"František Horák byl a stále je legenda svijanského pivovaru. Svým nadšením pro věc dokázal strhnout místní lidi a z malého regionálního pivovaru pomáhal vytvořit známou značku pivovarské kvality. Jako takový zůstává s námi a bude nám trvalou inspirací do dalších let," zavzpomínal dnes na Horáka současný ředitel pivovaru Roman Havlík. K sedmdesátinám mu kolegové uvařili vlastní speciál, který se od té doby prodává jako řezaná nefiltrovaná jedenáctka "Svijanský fanda".

Témata:

František Horák | Pivo | stars24.cz

Vstoupit do diskuse