Zatímco jeho armáda houževnatě bojuje na ukrajinských bojištích, prezident Volodymyr Zelenskyj vede informační válku v metropolích západního světa. Za dva týdny vystoupil v deseti parlamentech a všude sklidil ovace ve stoje.

V přímém přenosu z obleženého hlavního města, v zeleném tričku a s několikadenním strništěm na tváři se často loučí pozdravem se zaťatou pěstí. Když se ozve potlesk, zmizí. Koneckonců je to muž, který spěchá a musí se věnovat skutečně existenčním záležitostem, píše BBC.

"Ví, jak ztělesnit ducha národa," míní Jonathan Eyal z britského think-tanku Royal United Services Institute (RUSI). "Nejen v projevu, ale i v tom, jak vystupuje, jaké je za ním pozadí, když mluví," dodává.

Projevy mají jediný naléhavý cíl - získat mezinárodní podporu. A prezident Zelenskyj jde na to s pomocí řady na míru šitých poselství. Naráží na zásadní národní události a traumata, od pádu berlínské zdi až po útoky na New York a Washington z 11. září 2001. V Paříži se odvolával na národní heslo "Liberté, égalité, fraternité!" (Volnost, rovnost, bratrství!), v Japonsku připomněl přízrak jaderné katastrofy.

Narážky nejsou nijak jemné. Nemají být. Jsou niterné. Prezident Zelenskyj přitom neztrácí čas, aby se dostal k věci. Během jedné nebo dvou minut svého projevu v Londýně přirovnával tehdy třináctidenní válku na Ukrajině k bitvě o Británii, tedy střetu druhé světové války, jenž definoval celou éru země.

Prostřednictvím Williama Shakespeara ("Být či nebýt") se nevyhnutelně dostal k Winstonu Churchillovi. Britského válečného vůdce nejmenoval, ale jemně upravil ikonický projev ministerského předsedy ze 4. června 1940 tak, aby odpovídal ukrajinské geografii. ""Budeme bojovat v lesích, polích, na plážích, ve městech a vesnicích, v ulicích, budeme bojovat v kopcích," pronesl.

Ale jak Zelenského parlamentní turné postupuje, vkrádají se do něj ostřejší tóny. Nebojí se pokárat a plísnit Západ za to, že podle něj Ukrajině neposkytl dostatečnou podporu.

"V každém ze svých projevů se ptá, jaký jste člověk?" upozorňuje Nomi Claire Lazarová z Ottawské univerzity, která se zabývá politickou rétorikou. "Co jste za národ? Pokud se vám nepodaří tento okamžik naplnit, tak se styďte." V projevu před americkým Kongresem, jenž byl plný odkazů na Pearl Harbour, Martina Luthera Kinga a Mount Rushmore, prezident Zelenskyj své posluchače pokáral výrazně nediplomatickým jazykem. "Žádáme reakci," naléhal. "Reakci na na teror. Žádáme toho snad příliš?" uvedl.

Prezident Zelenskyj se na tuto virtuální cestu po světových zákonodárných sborech nevydal jen proto, aby získal sympatie. Ukrajina bojuje o svou existenci a může v tom pokračovat pouze s masivní a trvalou vojenskou pomocí svých spojenců.

Témata:

Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj | stars24.cz