Ceny v letošním ročníku Eurovize jsou rozdány a známe již vítěze. Ne všichni ovšem souhlasí s tím, jak pěvecká soutěž letos dopadla. Na sociálních sítích někteří izraelskou zpěvačku Nettu Barzilai kritizují a domnívají se, že jsou za jejím vítězstvím politické důvody. Někteří se také zamýšlejí nad tím, co se děje s evropskou kulturou a soutěž podle nich svědčí o jejím úpadku.

„Děkuji, že oslavujete odlišnost. Miluji svoji zemi! Příští rok se setkáme v Jeruzalémě,“ řekla sama vítězka ihned po oznámení výsledků. Pěveckou soutěží žijí i české sociální sítě. Češi většinou gratulují Mikolasu Josefovi k vítězce soutěže jsou kritičtí. Další kritizují samotnou soutěž. 

„Já neříkám, že Mikolas měl vyhrát,ale rozhodne výkon izraelské "kvočny" nebyl na vítězství, a taky ho neuznávám ani neuznám. Očekával jsem spíš Rakousko, Švédsko nebo Itálii jako vítěze, Mikolase do pátého místa...strašně neobjektivní soutěž," napsal na Facebook diskutující s přezdívkou Ondráá Šekk, který narážel na píseň se kterou Netta zvítězila. 

„Tahle "soutěž" je už spoustu roků jen ME v politikaření. On to fakt ještě někdo bere vážně??" myslí si Pavel Zelenka.

Martin Průša se ve svém postu ptá, co se děje s evropskou kulturou dnes a soutěž považuje za exhibici marnosti. 

Jiní spíš celou soutěž berou s humorem. „Mě ta vítězka proste připomíná Uršulu Klukovou v nejlepších letech v songu "Víme o slepici..." napsal Martin Březina. 

Jiří Kučera ve svém tweetu zase naráží na fakt, že evropskou pěveckou soutěž vyhrála Izraelka. 

"Hele...a víme, že #Eurovision je primárně o tom, kdo podmázne kterou veřejnoprávní televizi přenecháním televizních práv víc, že jo? A dle toho se vyhrává? Já jen kdyby tu byl někdo, kdo má iluze o tom, že to je pěvecká soutěž...," uklidňuje Leni Krsová. 

K výsledkům Eurovize se na sociálních sítích vyjádřil i poslanec za SPD Lubomír Volný. „Dnes když chcete uspět ve finské soutěži krásy nemusíte být “pěkná”, stačí nebýt bílá Finka a neumět Finsky. Když chcete vyhrát pěveckou píseň nemusíte umět zpívat, stačí být “silná žena” nebo fousaté monstrum," uvedl na sociálních sítích politik. 

Volný narážel na vítězku této soutěže z roku 2014 vousatou zpěvačku Conchitu Wurst, jejíž úspěch byl pro některé ztělesněním dekadentnosti této soutěže. 

Diskuse kolem politického pozadí soutěže se vedou od roku 2016, kdy vyhrála ukrajinská zpěvačka Jamala s písní nazvanou 1944, kterou věnovala krymským Tatarům deportovaných sovětským režimem za druhé světové války. 

Témata:

Eurovize | Eurovision Song Contest 2018 | stars24.cz

Vstoupit do diskuse