Popelka roztříštila zahraničí! Nová verze propadá, diváci dostanou na výběr!

Záběry z norského remaku Tři oříšků pro Popelku.

Autor: Libor Frýdl, stars24.cz, ČTK

27. prosince 2021 21:41

Příští rok budou zřejmě o přízeň diváků v norské televizi na Štědrý den soupeřit dva filmy o Popelce. Veřejnoprávní televize NRK vysílá již od roku 1975 česko-německou pohádku Tři oříšky pro Popelku s Libuší Šafránkovou v hlavní roli.

Pro Nory byl tento snímek doposud nedílnou součástí Vánoc, ve zhruba pětimilionové zemi ho na Štědrý den každoročně sleduje na 800.000 lidí. Práva na norský remake snímku režiséra Václava Vorlíčka Tři přání pro Popelku, který měl v Norsku premiéru letos v listopadu a v Česku ve čtvrtek, koupila televize TV2, napsal deník Verdens Gang.

Nový film vznikl ještě se souhlasem Vorlíčka, který zemřel před dvěma lety, a hlavní roli Popelky v něm ztvárnila norská zpěvačka Astrid Smeplassová. Recenze v norském tisku jsou smíšené. Podle listu Verdens Gang se norskému snímku podařilo český film z roku 1973 celkem úspěšně zmodernizovat, na to, aby českou Popelku nahradil a stal se vánoční tradicí, je to ale nejspíš málo.

"Na rozdíl od česko-německého filmu, do nějž se Norové iracionálně zamilovali, je v novém filmu scéna, kde se líbají dva muži, a tváře, které nejsou výhradně bílé," píše Verdens Gang s odkazem mimo jiné na herce Cengize Ala s tureckými kořeny, který v norské verzi hraje prince.

Velké chvály se dočkala představitelka Popelky Smeplassová. "Devět a půl z deseti popových hvězd je paralyzováno, má-li před kamerami ztvárnit někoho jiného než sebe sama. Smeplassová si to ale užívá. A my si to užíváme s ní," píše Verdens Gang. "Scénář má pro ni v podstatě jen dva úkoly - buď vypadat hodně smutně, nebo hodně šťastně. To není na roli mnoho, ale Smeplassová tyto požadavky plní s vřelostí a sebejistotou," dodává Verdens Gang.

"Přesvědčivý výkon popové hvězdy ale ještě nedělá dobrý film, natož pak takový, k němuž se budou chtít diváci každoročně vracet. A jako celek působí Tři přání pro Popelku, bohužel, dost uspěchaným dojmem. Navzdory krásným záběrům norských hor a velkolepé orchestrální hudbě," uvádí Verdens Gang.

Témata: pohádka Tři oříšky pro popelku