Asociace krajů ČR doporučuje hygienikům, aby ignorovali dotazy od iniciativy Zlatý špendlík, za kterou stojí Daniel Landa. Podle hejtmanů jde o šikanózní dotazy. V tiskové zprávě o tom informoval předseda asociace krajů Martin Kuba (ODS).

Zlatý špendlík v minulém týdnu vyzval lidi, aby hygienikům poslali e-mailem různé dotazy. Podle iniciativy musejí hygienici na otázky odpovědět. Do e-mailovýchschránek hygieniků zatížených kromě jiného trasováním kontaktů lidí nakažených koronavirem dorazily tisíce dotazů.

"Akce Zlatý špendlík Daniela Landy je jasnou ukázkou šikanózního výkonu práva. Zahltit v této době hygienické stanice dotazy je zjevně účelové. K tomu zákon 106 o svobodném přístupu k informacím neslouží,“ uvedl jihočeský hejtman Kuba. Podle něj navíc odpovědi iniciativu Zlatý špendlík ani nezajímají. "Ať se žadatelé o informace klidně obrátí na soud. Myslím, že bude pro řadu z nich poučné vystoupit z anonymity a veřejně u soudu obhájit, proč žádost poslali a na co informace potřebovali. Demokracie není anarchie. Tohle nelze tolerovat,“ řekl Kuba.

Iniciativa Zlatý špendlík ve výzvě nazvané "Zahlťme neprodleně hygieny" označila vládní opatření, která mají zpomalit nynější rychlý nárůst počtů nakažených, hospitalizovaných a zemřelých na covid-19, za protiústavní. "Prosíme tedy každého z vás, aby se klidně i opakovaně dotazoval KHS na aktuálně probíhající kontroly. Práce hygienických stanic na přípravě odpovědí pro vás bude pro naše občany jistě užitečnější než nesmyslná šikana živnostníků, poskytovatelů služeb a jejich zákazníků," píše iniciativa.

Témata:

Landa, Daniel | hygienici | stars24.cz

Vstoupit do diskuse