Slovenská strela: Legendární vlak je v Česku!

Slovenská strela

Autor: Libor Frýdl, stars24.cz, ČTK

9. října 2021 12:45

Legendární železniční vůz Slovenská strela se poprvé po renovaci představila v Čechách. V pátek lidé viděli vlak na Hlavním nádraží v Praze, v sobotu a neděli bude jedním z hlavních lákadel setkání motorových vlaků v Lužné u Rakovníka.

Z Kopřivnice na Novojičínsku, kde je vůz umístěn v novém depozitáři, dojel sám po kolejích. ČTK to sdělil Andrej Čírtek, mluvčí automobilky Tatra Trucks, které vlak patří.

"Těší nás, že strelu budeme moci znovu prezentovat široké veřejnosti a v neposlední řadě také fakt, že do Lužné u Rakovníka dojede po vlastní ose," uvedla specialistka marketingu Tatra Trucks Marie Jonasová.

Na víkendové akci v Lužné bude historických vlaků více. "Kromě Slovenské strely se návštěvníci mohou těšit na vozy, jako jsou Hurvínek, Komarek, Věžák, Modrý šíp nebo Stříbrný šíp," uvedl ředitel Muzea Českých drah v Lužné Marek Plochý.

Motorový vůz Slovenská strela vyrobila kopřivnická Tatra, do provozu byl uveden v roce 1936. Byl nasazený na trati Praha - Bratislava, jezdil s jedinou zastávkou v Brně a byl to tehdy nejrychlejší spoj na československých kolejích. Trasu urazil za čtyři hodiny a 50 minut. Jezdil ještě v 50. letech, pak byl vyřazen. Léta stál venku před kopřivnickým muzeem a chátral. Letos se do města vrátil po více než dvouleté renovaci a stojí v novém speciálním depozitáři.

Témata: Vlaky Slovenská strela