Slovensko po 18 letech znovu navštíví hlava katolické církve. Papež František zavítá do země v neděli a setrvá v ní do středy. Podívejte se, jaký má program a jak se země na jeho příjezd připravuje!

Papež František přijede na Slovensko z Maďarska, kde v neděli povede závěrečnou mši na Mezinárodním eucharistickém kongresu. Zatímco v Maďarsku stráví necelý jeden den, na Slovensku ho čeká bohatší program.

Hlava katolické církve má v pondělí naplánovány například schůzky s vrcholnými politiky Slovenska, setkání s knězi a biskupy a navštíví centrum, které pečuje o nemocné lidi bez domova. Se zástupci židovské komunity se sejde u památníku holokaustu v centru Bratislavy. 

Papež František v úterý zavítá na východní Slovensko, kde se kromě jiného sejde s mládeží a na sídlišti Luník IX v Košicích zavítá mezi příslušníky romské menšiny. Na pětimilionovém Slovensku žije přes 400.000 příslušníků romského etnika. Nemalá část z nich bydlí v nevyhovujících hygienických podmínkách, bez pitné vody či veřejné kanalizace a v různých chatrčích. Papež František se zasazuje o ekonomickou i společenskou solidaritu.

Návštěva papeže v zemi vyvrcholí ve středu mší v západoslovenském Šaštíně. Bude v den, kdy si Slovensko připomíná Sedmibolestnou Pannu Marii, patronku země.

Slovensko původně umožnilo registraci na veřejné akce s papežem pouze lidem, jež jsou plně očkováni proti covidu-19. Poté, co zájem veřejnosti o setkání s hlavou katolické církve zaostal za původními očekáváními, KBS vyhradila zvláštní sektory i pro zájemce s potvrzením o negativním výsledku testu na koronavirus nebo o prodělání covidu-19.

Registrace této skupiny lidí byla z důvodu naplnění vyčleněné kapacity ukončena ve čtvrtek, podle národního protiepidemického systému účast na hromadných akcích není omezena pouze pro plně očkované návštěvníky.

Slovenská policie upozornila na dopravní omezení v souvislosti s návštěvou papeže Františka na Slovensku. Řidiče čeká ve středu částečná uzavírka dálnice D2, obyvatele Bratislavy pak v pondělí a úterý krátkodobé výpadky MHD. Řada škol ale udělila žákům volno, tudíž by nápor cestujících neměl být tak velký.

Témata:

Papež František | Slovensko | stars24.cz

Vstoupit do diskuse