Tornáda v Česku nebývají tak častým jevem, natož aby měla takovou intenzitu. I proto nejspíš ve čtvrtek večer vznikla na jižní Moravě řada pozoruhodných záběrů, jejichž autoři si neuvědomovali, jaké nebezpečí jim hrozí. Mohutný vír připravil o život pět lidí.

Na sociálních sítích už kolují nejrůznější videa, která zachycují řádění tornáda, zřejmě nejsilnějšího v historii České republiky, na jižní Moravě. Záběry z jedné ze zasažených obcí sdíleli na sociálních sítích také policisté.

"Neuvěřitelně autentické video z Lužic. Naší hlídce ho dnes přinesl jeden z místních obyvatel s opravdu pevnými nervy. Díky za něj, Radovane, jste statečný muž!" uvedla Policie ČR na twitteru. "Autoři videí těžko mohli tušit, co se na ně řítí," dodala.

Stosekundové video ukazuje, jak se vír blíží do obce a bere s sebou stromy, střechy a další nejrůznější předměty. V závěru autor vyskleným oknem zachytil ohromnou sílu větru.

V Lužicích se dnes pracuje na stabilizaci poškozených domů, bouře jich poničila asi 120. Část bude určena k demolici. Čtvrteční řádění tornáda si na Břeclavsku a Hodonínsku vyžádala pět lidských životů, desítky zraněných a obrovské materiální škody. 

Témata:

Tornádo na Moravě (24.6.2021) | Jihomoravský kraj | Policie ČR | stars24.cz

Vstoupit do diskuse