Letošní samosběr jahod začal kvůli chladnějšímu počasí oproti loňsku později. Lidé o něj přesto jeví zájem, situaci ale může zkomplikovat příchod prázdnin.

"Letos je to o něco posunuté. Na poli jahody teprve kvetou," popsala za Jahodárnu Vraňany Dagmar Hančová s tím, že i ve fóliovnících teprve začínají růst. V jiných letech samosběr začínal zkraje června.

Velký zájem byl tento rok také o sazenice jahod i zeleniny. Loni byl ještě vyšší, protože kvůli pandemii byly dočasně zavřené hobbymarkety. "Ale nestěžujeme si na zájem lidí," doplnila Hančová. Ročně ve Vraňanech vyprodukují zhruba dva až dva a půl milionu sazenic.

Pěstitelé se v tuzemsku dlouhodobě potýkají s nedostatkem pracovníků. "Je to pořád stejné, do tohoto oboru se lidé nehrnou, není to jednoduché," dodala Hančová. Podle ní je důvodem nejen fyzická náročnost, ale například i nutnost práce za každého počasí.

Sběračská sezóna trvá zhruba měsíc, na začátku prázdnin ale odjíždí většinou řada lidí na dovolenou a o jahody klesá zájem. Přesto jahody na polích zůstávají, takže kdo má zájem, i v červenci si místo jistě najde.

Témata:

Ovoce | stars24.cz

Vstoupit do diskuse