V moři se lidé tradičně obávají spíše útoku žraloka, ale i jiní mořští tvorové jsou schopni ohrozit člověka na životě. Přesvědčil se o tom americký potápěč, jehož se snažil spolknout velký kytovec. Jak velké štěstí měl, že přežil relativně bez následků?

O dramatickém příběhu, který se odehrál u břehů Massachusetts, už vás stars24.cz informoval. Potápěč Michael Packard tam strávil půl minuty v tlamě keporkaka. Co k případu říkají experti?

Bioložka a ředitelka provincetownského centra pro studium keporkaků Jooke Robbinsová považuje věc spíš za náhodu. "Běžně keporkaci nic podobného nedělají. Myslím, že to bylo překvapení pro obě strany," řekla. Keporkaci se podle ní někdy velmi rychle snaží pozřít velké množství potravy. "Ne vždy při tom všechno vidí," dodala Robbinsová.

Nemyslí si ani, že by kytovec Packarda dokázal spolknout. Keporkak má totiž úzký krk, v němž není pro celého člověka dost prostoru. Biolog zabývající se výzkumem pobřežních vod Charles Mayo s Robbinsovou souhlasí.

"Je to něco, jako kdybyste zasedli k chutnému jídlu a naráz vám do úst vletěla moucha," řekl. Stejně jako Robbinsová si nepamatuje, že by se něco podobného už někdy stalo.

Přesto byl podle něj ale Packard opravdu v nebezpečné situaci. Ne sice proto, že by ho zvíře spolklo, ale kvůli tlaku vzduchu, který měl keporkak v plicích při vynořování a vyplivování. Packardovi prý hrozila embolie. "Musel si zachovat chladnokrevnost. Dostat se z takové situace, na to musíte být profesionál. Zůstal naživu, protože je chytrý. Je to bystrý chlap, silný chlap a má štěstí," řekl o Packardovi.

Témata:

Velryby | Potápění | stars24.cz

Vstoupit do diskuse