Dominik Feri rozpoutal novou vlnu! Tohle se děje na jeho škole!

Dominik Feri

Autor: Libor Frýdl, stars24.cz, ČTK

8. června 2021 18:55

Studenti Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze se mohou pomocí elektronického dotazníku anonymně vyjádřit k tomu, zda se ve škole setkali s případy nevhodného chování i ke způsobům, jak takové situace řešit.

Pražská práva tím reagují na případ svého bývalého studenta a exposlance TOP 09 Dominika Feriho, kterého některé ženy obvinily ze sexuálního nátlaku.

Fakulta už dříve označila obvinění Ferio za vážná a jednání, které je mu připisováno, za neakceptovatelné. Škola ovšem nemá nástroje, aby mohla sama vést vyšetřování, a vzhledem k tomu, že Feri už dostudoval, nemůže vůči němu zakročit ani disciplinárně, uvedl minulý týden děkan fakulty Jan Kuklík. Vyjádřil současně podporu všem obětem takového jednání.

Feri ke konci května po uveřejnění svědectví několika žen o jeho nevhodném sexuálním chování rezignoval na poslanecký mandát. Nebude ani kandidovat v podzimních volbách do Sněmovny a vystoupil z TOP 09.

"Rozhodli jsme se začít dotazníkovým šetřením, aby opravdu každý člověk na fakultě mohl upřímně popsat své zkušenosti a pocity. To nám umožní nastavit takový systém opatření, aby skutečně fungoval a všichni mu mohli věřit," uvedl dnes děkan pražských práv Kuklík.

Vedle vytvoření pozice fakultního ombudsmana by součástí nového systému měl být zejména jasný mechanismus pro podávání podnětů a způsob, jakým se budou dále řešit, a také osvěta mezi studenty i zaměstnanci. Přípravu má na starosti Věra Honusková z katedry mezinárodního práva, která chce systém konzultovat i s externími subjekty. V pondělí se konalo neformální setkání se zástupkyněmi spolků Ženy v právu a V jednom kole. "Za dva týdny proběhne kulatý stůl, kde bychom o našich návrzích rádi diskutovali a hledali nejlepší cestu k jejich naplnění," dodala Honusková. Práce na novém systému opatření budou pokračovat během léta, fungovat by mohl od začátku příštího semestru.

Feri studoval na fakultě v letech 2015 až 2020. Mladý opoziční politik před týdnem po uveřejnění svědectví několika žen o sexuálním obtěžování nebo násilí ohlásil k 31. květnu rezignaci na poslanecký mandát. Odmítl, že se dopustil sexuálního násilí, omluvil se ale za "nevhodné" či "nepatřičné" chování v některých situacích. Tvrzeními v článku se zabývá také policie. Prověřování vede pro podezření ze spáchání některého z trestných činů proti lidské důstojnosti v sexuální oblasti. Policisté zároveň vyzvali případné poškozené, aby je kontaktovaly. V případu dosud nebyl nikdo obviněn.

Témata: Dominik Feri Sexuální obtěžování Univerzita Karlova