Český statistický úřad obnovil po téměř celodenním výpadku on-line sčítání lidu. Lidé tak mohou opět na stránkách sčítání začít vyplňovat elektronické formuláře. Statistický úřad to uvedl v tiskové zprávě.

Systém měl od brzkého rána výpadek kvůli chybě v modulu pro vyplňování adres, což způsobilo přetížení systémů. ČSÚ po 08:00 systém pozastavil a opět ho spustil po 17:00. Statistici nevyloučili, že kvůli dnešnímu výpadku prodlouží čas na vyplnění on-line formulářů.

Sčítání začalo oficiálně o půlnoci v noci na dnešek. Během dvou týdnů by měli lidé údaje o bydlení, domácnosti či vzdělání odeslat elektronicky. Statistici do výpadku evidovali tisíce vyplněných formulářů ve sčítání. "V reakci na tuto nenadálou situaci se připravujeme i na možnost prodloužení doby pro on-line sečtení," uvedli statistici.

ČSÚ dále informoval, že požádal provozovatele zabezpečeného prostředí informačního systému sčítání, kterým je Státní pokladna Centrum sdílených služeb, o navýšení výkonu databází.

"Děkuji veřejnosti za pochopení, které projevovala během řešení problému. Vážíme si vaší trpělivosti. Důsledky vůči společnosti OKsystem samozřejmě vyvodíme v souladu se smlouvou. Rád bych také ujistil, že data z již odeslaných elektronických formulářů jsou v naprostém bezpečí," uvedl předseda ČSÚ Marek Rojíček. Společnost OKsystem je dodavatelem aplikace.

"Celý systém jako celek, tj. včetně subsystémů ostatních dodavatelů, byl opakovaně v předstihu důkladně otestován, a to včetně řady zátěžových testů," uvedla společnost OKsystem vprohlášení. Firma je dodavatelem některých komponent celého systému, mimo jiné modulu pro vyplňování adres.

Formulář je možné vyplnit na webu, nebo v mobilní aplikaci Sčítání21. Ti, kteří se nesečtou on-line, budou od 17. dubna do 11. května vypisovat papírové tiskopisy. Dostanou je na většině pošt nebo od sčítacích komisařů.

Výpadek kritizovali opoziční politici. Připomínali problémy se systémem pro prodej elektronických dálničních známek. Obdobně se vyjádřili i IT odborníci.

Sčítání se koná každých deset let. V ČR je povinné pro všechny obyvatele. Týká se i cizinců. Údaje musí odeslat také Češi, kteří žijí v zahraničí, ale mají v Česku trvalý pobyt.

Témata:

Sčítání lidu | čsú | stars24.cz

Vstoupit do diskuse