Nynější epidemická situace moc nenahrává velkému rozvolňování, proto i uvnitř vlády probíhá diskuze o tom, co by mělo mít přednost. Otevření škol i obchodů zároveň nepodporují ani lékařské kapacity.

Možné otevření obchodů od pondělí vyvolává velké vášně a neshodnou se podle všeho ani členové vlády. Zatímco vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) to chce zkusit, ministr školství Robert Plaga (za ANO) dal jasně najevo, že souběh s návratem žáků do lavic mu nepřijde vhodný.

"Pokud je návrat žáků do škol skutečnou prioritou, tak jiné změny opatření (např. otevření obchodů) nejsou možné a zvýšení sociálních kontaktů při návratu do škol musí být vyváženo povinným testováním ve výrobních firmách a maximálním využíváním home office," uvedl dnes na twitteru.

Respektovaný epidemiolog Rastislav Maďar s ním na téže sociální síti vyslovil souhlas. Podle něj už tak destabilizují epidemickou situaci nové virové varianty a jejich mutace.

"Natož, aby se přiléval olej do ohně. Musí se jít podle priorit. A školy jsou snad prioritou i pro obchodníky a jejich zaměstnance. Alespoň pro většinu. Jinak otevřené dlouho nevydrží," konstatoval. 

Témata:

Obchody | Robert Plaga | Rastislav Maďar | stars24.cz

Vstoupit do diskuse