Čeští senioři mají důvod k radosti. Horní parlamentní komorou dnes prošlo tzv. rouškovné neboli jednorázový příspěvek ve výši 5000 korun. Senátoři poslali zákon na Pražský hrad, chybí ještě podpis prezidenta.

Jednorázový příspěvek všem důchodcům ve výši 5000 korun míří k podpisu na Hrad. Senát dnes umožnil přijetí návrhu, aniž se jím hlouběji zabýval. Kabinet počítá s vyplacením částky ještě letos, rozpočtové náklady se odhadují na 15 miliard korun.

Příspěvek 5000 korun, takzvané rouškovné, mají dostat podle předlohy starobní důchodci i lidé s invalidní nebo s pozůstalostní penzí. Protože vláda přišla s návrhem před krajskými a senátními volbami, opozice mluvila o uplácení voličů.

Příspěvek by mělo obdržet zhruba 2,89 milionu lidí. Jde o 2,4 milionu starobních důchodců, 400.000 invalidních důchodců, 24.000 vdovců a vdov a také sirotky, vyjmenovala před senátory adresáty příspěvku ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Starobní důchodci jsou z epidemického hlediska nejzranitelnější skupinou, která se musí co nejvíc chránit, což stojí hodně peněz, osvětlila důvod příspěvku. Zdůraznila, že na příspěvek nedosáhnou exekutoři, neovlivní ani případný nárok na příspěvek na bydlení.

Témata:

Senát ČR | důchody | důchodci | stars24.cz

Vstoupit do diskuse